Човешките съдби са сходни на една картина от дантела. Ако се загледаш в сърцевината, не знаеш кое къде почва и кое къде свършва. Когато се отдръпнеш, всичко е едно взаимосвързано цяло. За "бялата магия", която се е превърнала във визитна картичка на Калофер, в "Домът на музите" разказват Антоанета Първанова, председател на Българския център за совалкова и шита дантела, дантелиерът Бистра Писанчева и Стойо Тинков от Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово .
Совалковата дантела е сложно изкуство, което спазва старинна технология, известна по целия свят. Изработването на традиционната калоферска дантела започва у нас в края на XIX век. Технологията включва орнаменти от природата – рози, лалета, слънчогледи, еделвайси, житни класове и други.
Дантелата отдавна вече не е това, което хората си представят. Тя е част от модерни колекции и официални облекла, с нея се правят картини и произведения на изкуството.
Въпреки красотата и неповторимостта си калоферската дантела остава малко позната. Ето защо Елгина Величкова в своята книга "Традиция в съвременността – история на калоферската дантела" е събрала историята на дантелата у нас и моделите, които се създават през различните периоди от развитието на занаята.
Световната организация за совалкова и шита дантела избра България за домакин на Световният конгрес, който ще се проведе през август 2025 г. паралелно с традиционните XXVI Празници на калоферската дантела.
Защо е важно да се изучава техниката на совалковата дантела, можете чуете в разговора на Теодора Церовска с Антоанета Първанова, Бистра Писанчева и Стойо Тинков.
Понякога в уж странична на магистралната история биография можем да открием и откриваме онези пресечни точки в движението на света, които ни казват много за него, за времето, за нас самите. Такава точно биография е например животът на знаменития български фокусник и илюзионист, прочутия цирков артист Мистър Сенко (Евстати Христов Карайончев)...
Почти по същото време на годината, само че тя е 2011-а, поетът Георги Борисов пише във в. "Култура" по повод излязлата тогава книга на Васил Балев "Злак", че този поет "изненадва, дори на места плаши с една неестествена за толкова млад автор сдържаност, чувство за мярка, култура на стиха и вродено като че ли чувство за трагичното. Същевременно тя..
За шести път проектът “Стената” на Националната галерия представя съвременен майстор на стенописа, а именно – графити артист Иво Илиев Yeto. Той е познат с редица емблематични мащабни стенописи на ключови локации в София, чрез които създава истории за взаимодействието на природата, човека и символите със сюрреалистични ситуации, носещи многопластов..
Фестивалът "Тракийски мистерии" е културен проект на академия "Орфика". Тазгодишното пето издание ще бъде открито на 28 юни от 21.30 часа с интерактивния спектакъл "Нифеуи – мистерия на водата" в културно-туристически я център "Акве Калиде" в Бургас . Древният тракийски епос ще оживее под звуците на авторска музика,..
В редакция "Хумор и сатира" не ни е това работата, по-скоро е страничен ефект, но смешките ни са такива, че някои слушатели тръпки ги побиват дори в най-страшните жеги. Подобен ефект вероятно ще има и тази неделя за избрани хора веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия..
Фестивалът "Тракийски мистерии" е културен проект на академия "Орфика". Тазгодишното пето издание ще бъде открито на 28 юни от 21.30 часа с..
Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg