Антони Дончев, Петър Славов, Христо Йоцов – това е "Акустична версия" – известната формация, която е създадена през 1985.
Свирили са още на първото издание на "Аполония", а сега свириха тук и 40 години по-късно.
Музикантите се надяват тези нови парчета да станат албум.
Чуйте Антони Дончев, Петър Славов и Христо Йоцов от "Аполония":
Контрабасист, композитор и аранжор, Петър Славов-син е един от най-популярните български джазмени на съвременната световна джаз сцена. Носител е на престижни награди и предпочитан партньор на музиканти като Куинси Джоунс, Джо Ловано, Чучо Валдес, Джордж Гарзоун, Кевин Махогани, Симон Шахийн, Данило Перез, Есперанца Спалдинг, Алфредо Родригез, Ели Деджибри, Сам Йахел и много други.
Христо Йоцов е един от най-активните и креативни музиканти на българската джаз сцена. Свири с различни джаз групи в България и Европа. С "Акустична версия" печели двете най-престижни европейски награди за джаз – в Белгия и в Германия. В периода 1982-89 е барабанист и аранжор на Бигбенда на Българскотонационално радио.
Характерно в дейността му на инструменталист и педагог е привличането на млади музиканти. Професор е в катедра "Поп и джаз" в НМА "Проф. Панчо Владигеров", където ръководи клас по ударни инструменти. Свирил е със Симеон Щерев, Милчо Левиев, Теодосий Спасов, Томи Смит, Анди Скофийлд, Ерик Про, Стив Хамилтън, Тим Гарланд, Алексия, Реджи Уоркмън, Бени Мопин, Стийв Слегл, Том Харел и други.
От 1995 свири предимно в собствени проекти с участието на български и чужди музиканти, за които създава оригинална музика. Има издадени над 30 албума за български и чуждестранни компании.
Антони Дончев е композитор и пианист. Дебютира на джаз срещата в София през 1978. Свирил е в квартет "Фокус", а по-късно заедно с Христо Йоцов създава "Акустична версия", с която печелят редица международни награди. От 1987 до 1989 преподава в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". От 2010 е диригент на Биг бенда на Българското национално радио. Под негово диригентство оркестърът работи с редица световни музиканти, сред които Джо Ловано, Кърт Елинг, Том Харел, Кристиан Елзесер и други.
Има непрекъснати концерти изяви, направил е много записи и се радва на голямо признание.
Работи и в театъра, като особено плодотворно е сътрудничеството му с режисьора Теди Москов, за чиито постановки създава музика. Той е единственият музикант, който участва в проекта "Поетите", в който големи български актьори изпълняват стихове от български поети. Автор е и на музика за игрални филми.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg