Атанас Кръстев (виолончело) и Палави Махидара (пиано) изнесоха концерт в Археологическия музей на Созопол.
В програмата звучаха произведения на Лудвиг ван Бетовен, Йоханес Брамс и Гаспар Касадо.
Атанас Кръстев завършва НМА "Панчо Владигеров" в София, след което специализира в Ескуела супериор де музика Рейна София – Мадрид. Има 14 първи и специални награди от национални и международни конкурси. Удостоен е с грамота и награда на Министерството на културата, награда Златна муза и Кристална лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци.
Изнася концерти в Австрия, Франция, Холандия, Италия, Испания, Гърция, Полша, Чехия, Бразилия, свири на всички големи български сцени и фестивали.
Негови студийни и документални записи са осъществени от БНР, БНТ, Белградската, Бразилската и Испанската национална телевизия. Изнесъл е многобройни концерти като солист на симфонични и камерни оркестри с изтъкнати диригенти. През 2008-2009 са дебютите му със Софийската филхармония и Симфоничния оркестър на БНР. В Рио де Жанейро е солист на Оркестър Петробрас, а в Сао Пауло – на Симфоничния оркестър на UPS.
Американската пианистка от индийски произход Палави Махидхара е участвала в концерти като солист и с оркестър на пет континента. Тя е носител на втора награда на 69-ия Международен клавирен конкурс в Женева и на шестия Международен конкурс Прокофиев в Санкт Петербург, Русия, на наградата Оливие Бергруе на фестивала Менухин в Гстаад и други.
Участвала е в престижни фестивали като Marlboro Music, Verbier Festival и други. Изнасяла е камерни концерти с известни изпълнители като Гари Хофман, Димут Попен, Волфрам Христос, Волфганг Емануел Шмит, Арнолд Щайнхард, Ищван Вардай, Пабло Ферандес, Йозеф Спейсик и Тео Фушенерт.
Работила е с диригенти като Арян Тиен, Томас Сандерлинг, Даниел Бойко, Роберт Фаркас, Даниел Абад Казанова и Пабло Гонзалес.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg