Как двама български предприемачи възраждат стара технология, ползвана в далечното минало от северноамериканските индианци за палене на бездимен огън?
Гост в "Нашият ден" е Живко Стефанов, предприемач, иноватор, представител на българската стартъп екосистема, чийто бизнес, адресиран към подобряване качеството на атмосферния въздух, днес се използва дори на Соломоновите острови в сушилните за какао.
Фирмата на Стефанов произвежда така наречените "ракетни печки", които осъществяват бездимно горене.
Стефанов разказва за произхода на тази стара технология за горене, за първия си досег с нея и за събуждането на собствения му иноваторския дух. Предприемачът решава саморъчно и с примитивни средства да създаде прототип на продукта с потенциал за серийно производство.
Гостът споделя, че преди години провежда последователна комуникация с Министерство на околната среда и водите, воден от желанието си да допринесе за подобряването на въздуха в България. За съжаление след редица разговори, демонстрации и изложения политиката спрямо околната среда се променя и днес се обсъжда печките на дърва да бъдат изцяло забранени в София – без значение, че сред тях има и екосъобразни изделия.
Стефанов обръща внимание на факта, че ракетните печки са по-щадящи към дървесния ресурс и могат да отопляват и с по-малко материал за подпалки.
В края на разговора предприемачът разказва и за пътя на българските ракетни печки до о. Фиджи.
Разговора чуйте в звуковия файл:
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg