Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме".

Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме върху, ако не странната, то различна гледна точка – как чрез народните приказки може да повлияем положително върху детската психика и да разберем по-добре техния свят? Какво ги вълнува, какво ги дразни, какво мечтаят и се надяват да постигнат. В книга по темата, чийто съавтор е д-р Терзииванова, проучване разкрива тази гледна точка, като са анализирани подходи, способи и техники, които биха помогнали в това усилие.

Винаги е деликатно навлизането в този свят, когато се формират характери и ценности, нагласи и настроения към света на зрелия човек. Оказва се, че народното творчество, особено приказките и приказните герои, са доста универсален подход с позитивен резултат.


В хода на съботната ни здравна среща разисквахме и други теми, като акцент поставихме върху дерматологията и международния форум на писателите-лекари.

Доц. Жана Казанджиева
По въпросите на т.нар. атопичен дерматит, познат като екзема, коментар направи доц. Жана Казанджиева. Тя подчерта, че от тази болест по кожата страдат доста българи и се увеличава сред популацията от всички страни по света. Заболяването не е характерно за определен сезон или възраст и при първи симптоми трябва да бъде потърсен специалист. Замърсената околна среда и все по-настъпващата химизация навсякъде в живота ни, са предпоставки за атопичен дерматит.


Проф. Златимир Коларов
Проф. Златимир Коларов – ревматолог и председател на Съюза на лекарите-писатели в България, анализира атмосферата на Международния конгрес, чийто домакин е Варна. За шейсет и шести път колеги от цял свят провеждат беседи, дискусии, литературни четения в тематичната плетеница между медицина и литература и споделят свои философски и професионални възгледи.
В края на септемврийската ни среща "За здравето", заедно с основния гост д-р Петя Терзииванова, направихме обобщение и анализ с психиатричен привкус за реалните възможности да бъде постигнато позитивно общуване с децата ни и разумен баланс между поколенията. Риторично попитахме и какви са вероятностите науката, образованието и интелигентността да бъдат своеобразен наркотик за младите, способен да измести електронните цигари, енергийните напитки и многобройните вредни изкушения и съблазни, но които са подложени поколенията ...?!

Снимки: Кирил Чобанов
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37