Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рим посреща изложба с творби на легендарния български бас Никола Гюзелев

Снимка: БГНЕС

На 20 септември в галерия "България" в Рим ще бъде открита самостоятелна изложба с творби на прочутия оперен бас и академичен художник Никола Гюзелев. Това събитие се осъществява в сътрудничество с Българския културен институт в Рим, съобщават организаторите. По-рано тази година, на 30 май, в Сполето – един от централните италиански градове на изкуствата – бяха изложени негови картини, като част от програмата на фестивала "Менотти арт".

През септември, на 30-и, в рамките на същия фестивал, на Гюзелев ще бъде посветена престижната награда на името на известния диригент Томас Шиперс. Публиката ще има възможност да се наслади на незабравими видеозаписи от изпълненията на Никола Гюзелев, съхранени в златния фонд на театър "Реджо" в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера ще се проведе юбилейният концерт, на който ще бъдат връчени петите международни награди „Никола Гюзелев“ за оперно-изпълнителско и изобразително изкуство. Сред тазгодишните лауреати са известни имена като сопраното Александрина Пендачанска, басът Бисер Георгиев, мецосопраното Даниела Дякова и диригентът Найден Тодоров. Тази почит към големия български артист завършва с още едно събитие – на 3 декември в галерия "Средец" в София ще се открие изложба с творбите на Гюзелев.

Тази година отбелязваме 10 години от смъртта на Никола Гюзелев. В тази връзка, Ана-Мария Гюзелева, президент на Фондация "Никола Гюзелев", бе гост в ефира на предаването "Нашият ден", за да сподели подробности за предстоящите събития.

"Изложбата в Рим е резултат от съвместната работа между нашата фондация и Българския културен институт в града. Очакваме присъствието на представители от различни среди, а интересът от страна на италианската публика е голям благодарение на отличната реклама и популяризиране, осъществено от института", споделя Ана-Мария Гюзелева.

Тя разказва още, че Никола Гюзелев е бил изключително еклектичен артист. Мнозина го познават главно като певец, но малко хора са запознати с таланта му на художник. "Той винаги е казвал, че изобразителното изкуство му помага в изграждането на образите на сцената", обяснява Гюзелева. Един от емблематичните моменти, които тя си спомня, е как Гюзелев, по време на репетиции в Софийската опера с маестро Найденов, веднага се включвал в работата, въпреки че сутрешните репетиции са били трудни за певците. Маестрото прави пауза и шеговито казва на колегите – "Вижте как учат пеене в Художествената академия", добавя тя.

Никола Гюзелев остава в паметта на хората не само като голям артист, но и като човек със слънчев характер и сърдечност, която привличаше хората около него.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Никола Гюзелеве роден в Павликени на 17 август 1936 г. Още първите години от живота му са белязани със знака на музиката и живописта. Започва да пее от съвсем малък. На 11-годишна възраст изпълнява главната роля в оперната постановка „Малкият цигулар" в родния си град. На същата възраст осъзнава, че има и дарба на художник. Така започва да рисува, да пее и да свири, като в различни периоди от детството си вярва, че ще бъде велик художник, ненадминат певец или бъдещ Паганини.

Никола Гюзелев пее на големите оперни сцени в Европа, Северна и Южна Америка, Австралия, Япония. Негови партньори на сцената са били Борис Христов, Николай Гяуров, Гена Димитрова, Ана Томова-Синтова, Владимир Атлантов, Евгений Нестеренко, Елена Образцова, Франко Корели, Джоан Съдърланд, Лучано Паваротти, Пласидо Доминго, Пиеро Капучили, Ренато Брузон, Катя Ричарели, Грейс Бъмбри, Лео Нучи.

Никола Гюзелев е носител на най-високи отличия на България, Италия и целия оперен свят. През 1994-1996 г. е официалното начало на неговата педагогическа дейност, когато е директор на българската академия за култура в Рим, на името на ’Борис Христов, и подготвя два курса млади талантливи певци.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10