На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна на фармацевтичната общност.
Пет организации, представляващи фармацевтите и собствениците на аптеки, изразиха своя протест срещу законопроекта. Според тях държавното финансиране на такива автомати застрашава сигурността на пациентите и драстично променя условията за упражняване на професията на магистър-фармацевта. Основен риск, който организациите поставят, е възможността малките аптеки да бъдат изместени и да изчезнат с въвеждането на автоматите за лекарства.
Фармацевтите предлагат автоматите да предоставят достъп само до лекарства без рецепта и да бъдат разположени в аптечни помещения. Те посочват, че в момента в страната функционират 3266 аптеки, от които 42 са дрогерии, като стандартът е на 3230 души да се пада по една аптека, докато в действителност този стандарт е намален до малко над 2000 души на аптека. В 30 общини няма аптека, а в 246 общини няма денонощни аптеки.
Представителите на организациите припомниха, че от февруари миналата година у нас действа методика за финансиране на аптеки в отдалечени райони, благодарение на която са отворени 9 нови денонощни аптеки, 7 от тях в области, където такива липсват. Според тях, именно това е правилният път за осигуряване на достъп до лекарства за населението.
Протестната готовност на фармацевтите остава, като те настояват за широка дискусия между първо и второ четене на закона с участието на всички заинтересовани страни, за да бъдат оформени текстове, които да гарантират здравето и безопасността на българските пациенти.
Чуйте в звуковия файл.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg