Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас – в първите броеве на списанията "Мост" и "Нава", на "Литературен вестник". От Америка продължава да сътрудничи на "Литературен форум", "Век 21", "Култура", "Демокрация" и др. И продължава да пише. Васил Славов има няколко поетични и белетристични книги, сред които "Фургоните на Адамсбърг", "Записки на Препарирания", "Бич божи", "Американа", "Звяр", "Следверие", "Ням". Миналата година излезе и автобиографичният му роман "Строфи на кръвта".

Най-новата му стихосбирка се нарича "Ахав", алюзия за "Моби Дик" на Мелвил, богато илюстрирана от проф. Станислав Памукчиев.

Румен Леонидов  и Васил Славов
За нея Румен Леонидов пише в предговора: "В издирването на себе си Славов се преоткри като "Ням", в онемяването от несъгласията си, но сега излиза с цялата си мощ на повърхността на космическия океан с виденията си в Ахав. Тук биваме облъхнати от светлоструйна драматична изповедност, от изобилието на словоцветието, застиваме в размисъл пред гибелната съдбовност на безподобната му лирика. И в тази книга авторът е строг към обострената си чувствителност, преминал през дългия, кръстов път на приношението и опрощението, за да застане до най-надарените поети на своето поколение, но с неподражаем силует, с различен, магнетичен профил и с респектираща модерна душевност. Той осъзнава това. За нас остава да проумеем поетическото му познание. И да се доверим на смисъла и надсмислите на мъжествената му поезия."

Васил Славов е носител на престижни литературни отличия. Представял е стихотворения на английски в САЩ и Великобритания – "Poetry Magazine", "Decanto" и др. Живее в Питсбърг, Пенсилвания. Син е на писателя Атанас Славов, а майка му Елисавета Арнаудова е оркестрант в Софийската филхармония.

Тази есен на Алея на книгата в София той даваше автографи по повод новата си книга. Срещнахме се обаче малко преди това в Созопол. Чуйте разговора за стихосбирката му "Ахав", чиято премиера предстои през октомври в София.

Снимки: ФС на Васил Славов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20