Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акцентите в Европейската нощ на литературата

Снимка: Нощ на литературата

На 25 септември ще се състои поредното издание на Европейската нощ на литературата. За читателските гнезда в столицата и акцентите в програмата в "Нашият ден" разговаряме с Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София", тазгодишния организатор на Европейската Нощ на литературата.

Инициативата за Европейската нощ на литературата е на чешките културни институти в целия свят, като събитието се провежда всяка година едновременно в различни градове из Европа.

Така наречените "читателски гнезда" традиционно представляват нестандартни локации, в които известни личности – автори, преводачи, актьори или журналисти – четат откъси от съвременни европейски произведения. Посолствата на съответните страни решават коя книга представя днешната им национална литература, уточнява Радева.

Нощ на литературата ще се проведе в почти всички големи областни градове из страната, както и в село Чавдар, известно със своя активен културен живот. Локациите в София ще бъдат 19 на брой, разположени между Националната библиотека и Столичната библиотека. Сред читателските гнезда са Софийския университет, Студентския дом, сградата на БАН, Природонаучният музей, бар "Петък", One Gallery и т.н.

На сайта "Нощ на литературата" програмата за цялата страна е систематизирана и всеки може да изготви свой собствен маршрут, заявява Радева.  

Организаторът акцентира върху читателското гнездо, насочено към тийнейджърска аудитория. По думите на Радева всяка година в събитието се включват млади хора, което означава, че подходящите формати могат да привличат този тип читатели.

Радева изброява някои от имената, които ще се включат в ролята на четци – Мария Силвестър, Александър Митрев, както и тримата писатели, Божидар Манов, немската авторка Дагмар Лойполд и македонският автор Троян Петровски.

Разговорът завършва с няколко литературни препоръки – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56