На 25 септември ще се състои поредното издание на Европейската нощ на литературата. За читателските гнезда в столицата и акцентите в програмата в "Нашият ден" разговаряме с Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София", тазгодишния организатор на Европейската Нощ на литературата.
Инициативата за Европейската нощ на литературата е на чешките културни институти в целия свят, като събитието се провежда всяка година едновременно в различни градове из Европа.
Така наречените "читателски гнезда" традиционно представляват нестандартни локации, в които известни личности – автори, преводачи, актьори или журналисти – четат откъси от съвременни европейски произведения. Посолствата на съответните страни решават коя книга представя днешната им национална литература, уточнява Радева.
Нощ на литературата ще се проведе в почти всички големи областни градове из страната, както и в село Чавдар, известно със своя активен културен живот. Локациите в София ще бъдат 19 на брой, разположени между Националната библиотека и Столичната библиотека. Сред читателските гнезда са Софийския университет, Студентския дом, сградата на БАН, Природонаучният музей, бар "Петък", One Gallery и т.н.
На сайта "Нощ на литературата" програмата за цялата страна е систематизирана и всеки може да изготви свой собствен маршрут, заявява Радева.
Организаторът акцентира върху читателското гнездо, насочено към тийнейджърска аудитория. По думите на Радева всяка година в събитието се включват млади хора, което означава, че подходящите формати могат да привличат този тип читатели.
Радева изброява някои от имената, които ще се включат в ролята на четци – Мария Силвестър, Александър Митрев, както и тримата писатели, Божидар Манов, немската авторка Дагмар Лойполд и македонският автор Троян Петровски.
Разговорът завършва с няколко литературни препоръки – чуйте в звуковия файл:
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg