Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Фолклорни балади“, или за истинската душа на фолклора

| обновено на 25.09.24 в 09:30

Днес, 25 септември, по случай празника на град Добрич, известният акордеонист Калоян Куманов ще представи своя нов музикален проект "Фолклорни балади". В концерта ще участват и трима други български артисти. Родом от Добрич, но живеещ в Пловдив, Куманов изнася концерти в различни градове на България и съчетава традиционния български фолклор с модерни авторски композиции.

Проектът "Фолклорни балади" включва автентични произведения от българския фолклор, но също така предлага и новаторски авторски пиеси. Куманов описва своето виждане за проекта, като израз на лиричната и мистична страна на фолклора, която е далеч от по-агресивното му представяне в някои съвременни формации. Той споделя, че не харесва подобни интерпретации и затова е създал този проект, който отразява неговото по-меко и поетично разбиране на народната музика.

Калоян Куманов разказва за своя дълъг музикален път, който започва в Добрич, където завършва музикалната паралелка. След това се премества в Пловдив, където завършва музикална педагогика в Академията, а по-късно заминава за Барселона, където завършва университета и преподава в каталунската консерватория. В Барселона е бил солист на двата централни акордеонни оркестъра – един към консерваторията и другият към града. След успешна кариера в чужбина, той се завръща в България и започва да работи по свои проекти, включително "Фолклорни балади".

Проектът е резултат от дългогодишно сътрудничество с проф. Владо Владимиров, с когото се сработва музикално през 2019 година, когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Именно тогава двамата музиканти участват в международен фестивал в Алжир, където започват развитието на "Фолклорни балади". Проектът съчетава традиционното с новаторското и носи вдъхновение от музикалните традиции на България, представени по модерен и поетичен начин.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31