Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

| обновено на 26.09.24 в 11:53
Снимка: БТА, архив

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна.

"Световният ден на морето се отбелязва ежегодно в последния четвъртък на септември. Тази година той се пада на 26 септември и е посветен на значението на океаните и моретата за човечеството", отбеляза професор Цветков.

Темата на разговора бе свързана с предизвикателствата пред морската околна среда. Проф. Цветков поясни: "Целта на този ден е да обърнем още веднъж внимание към средата, в която упражняваме нашата професия, предимно нейната чистота, както и към всички нелегални дейности."

Той подчерта, че Военноморското училище не само обучава офицери, но също така развива проекти, свързани с наблюдението на чистотата на морската среда. "Всички наши изследвания и алгоритми, софтуерни приложения са приложими и за всички европейски морета. Ние използваме като източник на данни системите на Европейския съюз, като космически базирани системи за наблюдение на Земята и услугите на програма "Коперник", както и други данни, събирани с времето", сподели професор Цветков.

Той добави, че се търсят и възможности за финансиране на проекти, които са от полза не само за военноморското училище, но и за нуждите на страната.

Един от проектите, по който Военноморското училище работи съвместно с Община Бургас, е изследване на морската повърхност и морското дъно в района на Бургаския залив. "Работихме с летящи и подводни дронове с цел да открием пластмасови отпадъци. За наше щастие, откритите предмети бяха доста малко, както по количество, така и по обем", сподели професорът. "Мога да кажа, че данните, които получаваме, показват, че нашето Черноморие и нашите води все още са достатъчно чисти и приятни както за работа, така и за почивка."

Друг анализ, който училището направи миналата година, беше свързан с възможността за замърсяване на Черноморието вследствие на разрушаването на язовира в Нова Каховка. "За щастие, замърсяването остана в северозападната част на Черно море и буквално потъна в рамките на 40 дни."

В заключение професор Цветков напомни: "Не трябва да изхвърляме боклуци във водата или по плажовете, защото всичко, което изхвърляме на плажа, рано или късно попада в морето."

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35