Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата предлага разнообразни инициативи, насочени към популяризиране на науката, съобщиха от екипа на фондацията.

Сред събитията са срещи с "Млади посланици на науката" в София, "Пътуващ фестивал" във Видин и Монтана, както и ученически клуб "Млад учен" в Бургас. Финалът на септемврийските събития ще бъде на 29 септември с конкурса "Наука в три минути", който ще се проведе в Централни хали. Там десет от звездите на престижния конкурс FameLab ще демонстрират уменията си да представят научни теми по увлекателен и достъпен начин в рамките на три минути. Сред финалистите от предишни издания на конкурса са специалисти като астрофизик, лекар, химик, генетик, инженери по геодезия, хранителни технологии и хидроинженери (ВиК), ветеринарен лекар и молекулярен биолог. Участието в събитието е с предварителна резервация.

В рубриката "Минутите на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представена една от участничките в конкурса – д-р Ивайла Сопотенска, инженер по хранителна технология и експерт по храните. Тя сподели своето вълнение и очаквания относно предстоящото събитие, отбелязвайки:

"За мен събитието е много вълнуващо, тъй като ще имам възможност да се срещна с някои от любимите ми колеги, които са и най-добрите комуникатори на науката в България. Смятам, че FameLab и нашето представяне ще бъде идеална концентрация на знания от различни области, защото всички участници са експерти в много разнообразни сфери на науката."

Тази уникална инициатива има за цел да покаже, че науката може да бъде не само достъпна, но и вълнуваща за широката публика, като участниците демонстрират как сложни научни теми могат да бъдат разказани по разбираем и ангажиращ начин.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалните мрежи и децата: нуждата от регулация според д-р Кайрякова

През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..

обновено на 26.11.25 в 14:12

Адв. д-р Мария Петрова: Няма риск решение за ТЕЛК, което е влязло в сила, да бъде обжалвано

На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров.  Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..

публикувано на 26.11.25 в 11:43
Афиш за събитието

Хиперреализъм и природа в новата изложба на Йоан Данаилов в Севлиево

В художествената галерия "Асен и Илия Пейкови"  в Севлиево тази вечер ще бъде открита изложбата на младия художник Й оан Данаилов . От 17:30 ч. жителите и гостите на града ще могат да се докоснат до неговите платна и фотографии, които разкриват особеното му усещане за детайл и природа. В ефира на "Нашият ден"  Данаилов сподели повече за творческия..

обновено на 26.11.25 в 10:27
Дмитрий Трофимчук със семейството си

Украинският бежанец Дмитрий Трофимчук и отношението на българските власти към съдбата му

В "Нашият ден" разговаряме с украинския бежанец Дмитрий Трофимчук, който разказва за отношението на българските власти към съдбата му. Казуса коментира Маргарита Шурупова , руска журналистка, която от началото на войната на Русия срещу Украйна живее в България и работи за проекта "Очевидците на 24 февруари".  Представяме разказа на Дмитрий,..

публикувано на 26.11.25 в 10:11

Подари приказка – подари бъдеще

Започна седмото издание на благотворителната кампания "Подари приказка", насочена към най-малките деца – от 0 до 2 години, израснали в бедност. Инициативата ще продължи до края на годината. "Подари приказка" обединява добротворци от цяла България, за да подари на най-малките децане просто книжка, а начало. Начало на любопитството, на връзката..

публикувано на 26.11.25 в 08:50