Нова поредица от литературни срещи, посветени на немскоезичната литература у нас, започва Гьоте-институт, София. Първата от тях е с Дагмар Лойполд и романа ѝ "За разлика от слоновете".
Ето какво пише Лерке фон Залфелд във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" за книгата: "Голямо изкуство е да направиш роман от почти нищо, роман, който съумява от дреболии, моментни снимки и мисловни конструкции да изплете фантазмата на живота, тъй като езикът сам по себе си ражда – елегантно и подмолно – светове, разположени в отсамното и в отвъдното."
Германската писателка е избрала за герой маргинална фигура в социум, в който успехът е най-важното. Това е гардеробиерът г-н Харалд, с когото се запознаваме още от първата страница на романа:
"Ето го и него. Господин Харалд обхожда с поглед палтата, чадърите, раниците, чантите за документи и пазарските торби, които временно са му поверени. Инвентаризация. По миризмата може да установи разликата между богатството и имитацията му. Би могъл точно да я опише – но на кого и защо? Мястото на дейността му: операта, балкон ляво, а в случаите, когато липсва персонал, и филхармонията, по-точно неуютният є подземен етаж. Гора от метални тръби като нападали мъртви клони. Макар и рядко, замества и поема някоя и друга допълнителна смяна в гардероба на Най-красивия театър в града. Там предпочита да обслужва номерата 700 – 850, чийто гардероб е разположен точно срещу двукрилата входна врата и радостното очакване в лицата на гостите."
Кристоф Шрьодер от "Зюддойче цайтунг" твърди, че "Дагмар Лойполд е променяща темите си писателка, извънредно чувствителна в езиково отношение и със стара слабост към аутсайдерите. До момента обаче не се беше посвещавала с такава последователност или дори радикалност на някакъв незабележим човечец; на един мнимо средностатистически типаж, който наблюдава – със свойствената си емпатия – ежедневието от периферията и толкова го доближава до очите си, че от време на време очертанията се размиват. Това, което превръща живота в приключение, а баналната случка – в събитие, е въпрос единствено на позиция и гледна точка".
Читателите сами ще могат да се убедят в правотата на казаното довечера, когато германската писателка и преводачката на романа ѝ "За разлика от слоновете" Майа Разбойникова-Фратева, както и издателката Даря Хараланова ще представят книгата в Гьоте-институт - София от 18 ч. Модератор на срещата е Стефан Русинов.
Снимка – изд. “Аквариус”
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg