Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

Търсим механизми държавата да мотивира хората да постъпят на служба

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин може да се включи с някаква помощ за фронта по свой избор.

Олесия Хориаринова: "Ще говорим за набирането на кадри и за актуалните нужди на Украйна, защото това е включване на по-широки маси от населението към силите на отбраната на нашата държава. Разглеждаме това в по-широк контекст поради това, че войната и агресията на Русия срещу Украйна е първата стъпка и не си струва да се очаква облекчение за това какво ще се случи по-нататък. Например, че агресорът ще престане да иска територии и да завзема чужди държави. Разбираме, че това е тема, която ще е актуална в следващите години за по-голямата част от Европа. Именно включването на хората.

След Втората световна война хората се отпуснаха, не са свикнали на военни конфликти, но вече е необходимо включването на широки маси. Това е нещо, в което Украйна е първопроходец, независимо дали искаме или не искаме.

Готови сме да споделим опита си, който въвеждаме сега при нас, за да може Европа по-широко да се подготви за агресия от страна на Русия в най-близко бъдеще.

Защо темата за набирането на войници е актуална за българите и за други страни, защото, ако аз живеех в България, щеше да ми е странно защо трябва да ме интересува, че в Украйна търсят начин да набират хора в армията и мислят за това. Това е деликатен въпрос.

Ние минахме през това в началото на пълномащабното нахлуване на Русия у нас, когато всички украинци се хвърлиха към военните окръжия, взеха оръжие в ръце и отидоха да защитават страната си. Тази вълна премина и сега преминаваме към рутината и към изграждането на система, която да работи десетки години напред. Т.е. да разясняваме защо хората трябва да защитават страната си и да влизат във войската. Как да формираме тази система. Това трябва да започне още от училище, от образованието, после в университета и по-нататък – може да има включване в отбраната на държавата. Това въвеждаме ние и споделяме, и каним хората да се запознаят как протичат процесите при нас."

Серги Кузян и Николета Атанасова

Серги Кузян: "Ние от Украинският център за сигурност и сътрудничество се готвихме за такова развитие на събитията със съответната нормативна база – това е Законът за националната съпротива, който беше създаден още през 2021 г. преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Създадохме на национално ниво Териториална отбрана, Силите на съпротива и обучението на цивилното население. Т.е. подготовката им за евентуална война. Ние станахме съветници на силите на Териториалната отбрана и към днешния момент Териториалната отбрана вече е организирана.

Откакто през 2022 г. Путин обяви своята мащабна мобилизация, видяхме с какви огромно сили те разполагат, и затова бяхме принудени да създадем система за собствена мобилизация. И ако Путин предлага огромни пари от нефт, газ на наемниците си, ние нямаме такива пари да предложим на нашите граждани.

Затова мобилизацията, която тече при нас и ще продължава, в нея трябва да търсим механизми, по които държавата да мотивира хората да постъпят на служба, за да може всеки да избере мястото си в силите на отбраната, където да бъде максимално полезен.

Ако е шофьор, може да бъде използван по специалността си, ако е лекар или счетоводител – също.

Във всяка армия воюват не повече от 30% от целия личен състав, но в армията има място за всеки и това е ключовото послание относно набирането. Руснаците и тяхната пропаганда насажда в главите на хората, че армията е нещо страшно, където веднага ще те убият или осакатят. Това не е така. Разбира се, безусловно войната е смърт и осакатяване и има много загинали, но все пак повечето са живи и продължават да служат.

Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна. Колкото повече хора са във въоръжените сили, толкова по-бързо ще се извършват ротациите, толкова по-качествен ще е личният състав и боеготовността на нашата армия. Макар че нашата армия ще е по-малка, тя ще е по-качествена, а качеството е най-важното. Затова искаме да формираме такава система, в която хората разбират, че с труда си могат да бъдат полезни конкретно – там, където те изберат. Правим кампания, която да популяризира армията и службата в нея. Това е и борба с руската пропаганда, която е пръсната по целия свят. Ако постигнем пълно изключване на руската пропаганда, това би била първата стъпка към пълната победа над нея."

Превод от украински език Албена Стаменова

Снимки – личен архив


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28