Отбелязваме една тъжна година от смъртта на проф. Светлозар Игов, писател, поет, преводач, литературен критик и преподавател. Част от големия принос на проф. Игов към българския културен живот е създаването на наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана на едни от най-значимите поети и писатели у нас.
На 30 септември се проведе литературното четене в Пловдивския университет в памет на големия ерудит. Почит на живота и делото на проф. Игов отдадоха негови ученици, съмишленици, приятели.
В студиото на "Нашият ден" гостуват Екатерина Костова, журналист, поет и писател, и Атанас Игов, син на проф. Светлозар Игов.
Идеята за литературното четене в Пловдивския университет е възникнала съвсем естествено, тъй като голяма част от професионалното и академично битие на проф. Игов протича именно там. Организатори на паметната вечер са били проф. Жоржета Чолакова и Тильо Тилев, главен редактор на вестник "Пловдивски университет", разказва Костова.
Като четци са се изявили Антон Баев, Красимир Димовски, Петър Краевски, Роза Анастасова, Стойо Вартоломеев и Екатерина Костова.
Атанас Игов използва ефирното време, за да благодари на печатните издания и институциите, почели баща му през изминалата година. Игов изброява "Литературен вестник", сп. "Страница", сп. "Море" и Института за литература в БАН. Гостът споменава също две книги, посветени на проф. Светлозар Игов – "Ботевиада" на Симеон Янев и "Време. Кръв. Пясък" на Екатерина Костова.
Игов споделя, че самият той подготвя книга в памет на своя баща, която ще съдържа снимки, документи и библиография на всички публикации на проф. Игов от 60-те години до 2020 година.
Още за проф. Светлозар Игов, като лъча надежда и ироничния пламък на българския литературен живот, чуйте в звуковия файл:
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..
Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...
Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим. Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg