В това издание на "За здравето" гостува кардиологът проф. Пламен Гацов. С него акцентирахме върху различните фенотипове на артериалната хипертония, говорихме за сърдечно-съдовите болести на средната и напредналата възраст, за стареенето на сърцето.
Срещата ни започна необичайно – с въпрос към аудиторията в кой дял на изкуството твори проф. Гацов? Отговорите бяха разностранни: от художник, през музикант, до поет. Истината е, че опитният кардиолог е автор на една белетристична книга, предстои издаването на втора, а в житието си има много научни авторски и редакторски постижения.
Върнахме се към основната тема: как влияе времето, как се отразяват отделните сезони на сърдечно-съдовата система? Проф. Пламен Гацов отбеляза и редица други фактори, извън "сезонните": затлъстяването или т.нар. метаболитен синдром, обездвижването, дългото стоене пред съвременните технологични "играчки", липсата на спортни занимания, лошата хигиена на хранене и вредните навици, свързани с алкохола и цигарите.
Разисквахме с нашия гост и теми като значимостта на навременната реакция и бързината за оказване на помощ в състояние на инфаркт или инсулт, за подходящата терапия и новите методи за диагностика и оперативно лечение. Класическите и ендоваскуларни методи в кардиологията, както и трансплантациите, също бяха сред обсъжданите въпроси.
В края на здравна ни среща проф. Пламен Гацов отправи прагматични съвети към аудиторията, в които основното послание бе: щадете сърцето си с разумен начин на живот и не отлагайте за дълго периодичните прегледи при кардиолог.
В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg