Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Стефанова, която накара Лондон да се влюби в българския фолклор

Десислава Стефанова
Снимка: Георги Нейков, БНР

Десислава Стефанова е диригент на Лондонския български хор и на Швейцарския български хор, Български посланик на културата в конкурса на БНР от 2023 година и преподавател по музика и народно пеене в българското училище "Иван Станчов" към Посолството на България в Лондон.

Стефанова разказва в "Нашият ден" за културното средище в Лондон, където Лондонският хор си сътрудничи с общност от художници. Сградата на ателието, която щяла да бъде съборена, била спасена с помощта на кралица Камила. Хорът, ръководен от Стефанова, се включил в спасителната инициатива, като внесъл цвят в безцветния зимен ден, споделя музикантката.  Художниците толкова харесали изпълнението, че предоставили пространството за репетиции.

Към момента Лондонският български хор си партнира с известна художничка, работила по декора на звездни турнета, както и на националното първенство по футбол на САЩ "Супербоул", разказва Стефанова.  

Настоящият проект е свързан с дарителска инициатива на Агенцията за бежанците към ООН.

През ноември предстои вълнуващо гостуване в Лондон на хора "Чубрица" от Амстердам, казва още Стефанова.

Своята мисия на културен посланик на България гостът коментира така: "Това, което ми помага всъщност, е че имаме едно голямо наследство. В момента, в който ние запеем, то е толкова категорично с присъствието си, със своята твърда неизменчива природа, че хората наоколо дори и да не са го чували преди, застиват и чуват със сърцето, с мозъка, с ушите си. Имаме и по-съвременно наследство от композиторите Кутев, Кюркчийски, Льондев, Тодоров и много други, които са се захванали да преведат фолклора за съвремието."

Стефанова споделя, че усеща зад себе си поколения от жени назад в миналото, на които се опира, но и които я задължават.

В края на разговора Десислава Стефанова обръща внимание на факта, че Лондонският български хор не усеща политическа подкрепа от страна на Бълагрия за развиване на дейността си. Трябва решение на държавно ниво, за да може подобни утвърдени институции да използват пространството на Българските културни институти, изтъква Стефанова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25