Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За мекия преход от кръглата, пластичната част към двумерната истинска рисунка

Христо Харалампиев: Скулптурите и рисунките имат общ генезис

Художникът открива изложба скулптура и рисунка в галерия "Ракурси"

12
Христо Харалампиев
Снимка: Ани Петрова

Христо Харалампиев открива изложба скулптура и рисунка от 8 октомври в столичната галерия "Ракурси".  Експозицията включва произведения в класическата техника на изработването им – скулптури в патиниран бронз и рисунки с туш, създадени през последната година.

Ето какво сподели художникът Христо Харалампиев в "Артефир":

"През последната година се случи така, че трябваше да преодолявам много лични неща и а доказвам сам на себе си, че мога да организирам тази изложба. Що се отнася до скулптурата – аз съм го казал и в анонса за изложбата – там подходът към изграждането на формата е т.нар. "морфологичен" или формален. 

Базира се на отделни елементи, които изграждат цялата форма, те, сами по себе си, биха могли да бъдат самостоятелни, но в рамките на определена композиционна характеристика, те се вписват в дадената скулптура. Това не е първата изложба, в която показвам подобно нещо, но тази изложба е една експозиция, в която този проблем получава един малко по-завършен вид.

Що се отнася до рисунките – рисунките винаги съпътстват моята работа. Тези рисунки, според мен, са малко по-различни, може би поради смяна на материала и мащабите.  

Светът, разбира се, е доста мощен пластичен елемент в цялостната композиционна рамка. Тук не става дума за живопис в истинския смисъл на думата. Става дума за използване на отделни цветови материали, в тяхната комбинация се получава, съответно, едно или друго внушение. 

Тази колекция от рисунки е един мек преход от кръглата, пластичната част към двумерната истинска рисунка. Стремял съм се да има и мост към скулптурната композиция. 

Приемам изложбата като един общ организъм, като една цяла пластична изява. В този смисъл и скулптурите, и рисунките би трябвало да имат някакъв общ генезис, а не просто да се допълват."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Гочев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Иво Гочев от рок групата Big Mama Scandal и неговите музикални пътешествия

Иво Гочев е основател, текстописец, композитор и фронтмен на създадената в началото на 90-те години на ХХ век рок група Big Mama Scandal. След протеста пред Народния театър заради поставената пиеса "Оръжията и човекът" и този в Нови Сад – заради срутилата се козирка на жп гарата. Лек поглед след президентските избори в САЩ. За плаващите хотели и..

публикувано на 11.11.24 в 13:36
Христо Ботев

Поезия от Христо Ботев, изпълнена от актьори през различни години на ХХ и ХХI век

Слушаме архивни прочити на поезия от Христо Ботев, изпълнена от актьори през различни години на ХХ и ХХI век, в записи, съхранени в Златния фонд на БНР, както и откъс от "Това ви чака" с участието на Георги Калоянчев и Сотир Майноловски. Личността е в творчеството. Фактите говорят достатъчно силно исторически, емоционално и философски в..

публикувано на 11.11.24 в 12:44
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00