Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Поетични струни" 2024 в Харманли – бардовете отново заедно

Мария Дамянова: Важното е бардовете да имат сцени, където да се изявяват и хората да могат да чуват техните песни

На 11 и 12 октомври в Харманли ще се проведе най-старият бардфест "Поетични струни". Поети с китара от цялата страна пристигат за пореден път в града на Белоногата, съобщават организаторите.

Това е най-старият бард фестивал в България. Харманли отдавна се е превърнал в символ и идейно средище на изпятата поезия. 

Официалното откриване на ПОКИ 2024 е на 11 октомври от 18.00 часа в Културен център Харманли.

Мария Дамянова, съорганизатор на бардфест "Поетични струни" в Харманли, разказва в "Артефир" за предстоящото октомврийско издание:

"От доста години наградата ПОКИ не се връчва. "Отците-основатели" решиха в един момент, че повече тази награда няма да се дава. Но пък и с времето става все по-ясно, че тези хора нямат нужда от състезание помежду си. И наградата едно време се даваше на човек, който е израснал спрямо себе си най-много през последната година.

Бардовете няма за какво да се състезават – те са толкова различни, цветни... Едно време Гриша Трифонов беше направил една антология "Глутница от единаци". Състезанието не е важно. Важното е бардовете да имат сцени, където да се изявяват и хората да могат да чуват техните песни. И е толкова хубаво, че на няколко места в България се правят подобни фестивали. 

Разбира се, не ни липсва и институционална подкрепа за фестивала ПОКИ в Харманли. Специално Общината в Харманли е силно ангажирана – всичко винаги се е случвало под шапката на Общината, и с малко помощ от приятелите, бизнесът на Харманли много ни помага!

Сигурно нещата се променят през годините – излизат все по-добри майстори на свиренето и подреждането на думичките, идват прекрасни млади хора, има интересни изпълнители. Тази музика не е анахронизъм."

Чуйте повече от звуковия файл.

В първият ден на феста са предвидени: Концерт "Моята нова песен", "Къде беше, когато те нямаше" – Александър Мартинов се завръща с неговата "Джени", и Рецитал "Сиврикая" на Красимир Първанов.

Програмата на ПОКИ 2024 през вторият ден включва:

12.00 часа – Винарна "Тера Тангра" – "Младо вино с любими песни" –традиционен концерт в памет на големия приятел на бардовете Никола Зайчев.
17.00 часа в Културен център – "Етюди в проза и стих" – новата книга на Виктор Макаров
17:30 часа – "Гео Милев в лабиринта на времето" – филм на Костадин Бонев по книгата на Христо Карастоянов "Една и съща нощ"
18:30 часа – "С малко помощ от моите приятели" – концерт на дебютантите и Рецитал на Орлин Миланов и Радея Георгиева "Внуците ни са талантливи"
20.00 часа – Ресторант Снекбар – "Концертът"

Снимки – личен архив на Мария Дамянова и Община Харманли



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25