Учени от България успешно разработиха прототип на човешка кожа, който има потенциала да подпомогне научните изследвания в областта на стареенето и дълголетието. Ръководител на тази иновативна разработка е проф. д-р Милен Георгиев, който оглавява отдела по "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра по растителна системна биология и биотехнология.
В интервю за предаването "Lege Artis"проф. Георгиев обясни, че създаденият от тях модел, макар и да има известни разлики от истинската човешка кожа в лабораторни условия, е напълно достатъчен и адекватен за целите на изследванията им. "Основната ни задача е да разберем как старее кожата и организмът като цяло, както и да намерим начини да намалим проявите на стареене," подчерта той.
Прототипът на кожата включва петте слоя на епидермиса, основната външна част на кожата. За създаването на този модел учените използват специфични матрици и кератиноцити – клетки, които формират основния компонент на епидермиса.
Една от водещите теми в проекта е изследването на стареенето, тъй като кожата е най-големият орган в човешкото тяло и е изложена на множество външни фактори, които ускоряват този процес. Сред тях е хроничното влияние на околната среда и синята светлина, излъчвана от електронни устройства. Тези фактори водят до преждевременно стареене на кожата, обяснява проф. Георгиев. Въпреки че стареенето е необратим процес, учените търсят начини да го забавят.
Професорът допълва, че преди няколко години разработването на подобен модел в България е било невъзможно, но благодарение на големи инвестиции в научната дейност през последните години, днес този проект вече е реалност. "В момента берем плодовете от сериозното финансиране, което получихме", добавя той.
Интересно е, че учените черпят вдъхновение и от природата, по-специално от растенията. Проф. Георгиев посочва, че растенията са постоянно изложени на слънчеви лъчи, но въпреки това успяват да оцелеят, благодарение на специални механизми за защита. Тези механизми представляват интерес за екипа, тъй като могат да бъдат приложени в разработването на методи за забавяне на стареенето на кожата.
Особено внимание се обръща на родопския силивряк, известен като цветето на Орфей. Това уникално възкръсващо растение притежава изключителни способности за оцеляване при тежки условия на околната среда, което го прави обект на изследвания в търсене на решения за запазване на младостта на кожата.
Чуйте разговора в звуковия файл.В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..
Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..
Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..
Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година. В Гърция семействата са големи, по..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg