Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училището за надежда в Русаля

Снимка: Частно средно училище „Димитър Екимов“

Запознаваме се с епизод от живота на едно необичайно място за усвояване на знания и умения  – училището по изкуства и занаяти за социално слаби деца "Димитър Екимов" в село Русаля. За него, за новата учебна година там и за филма "Училище за надежда", който тръгва по кината на 1 ноември, разказва в "Нашият ден" Анимари Димитрова.

За учебното заведение с мисия Димитрова казва: "Това е едно доста различно и бих казала иновативно училище. Фокусът му са деца от крайно бедни семейства, които живеят в доста тежки условия. Идеята на това училище, създадено у нас, е да обърнем внимание на будни и даровити деца от тези групи, за да имат те равен шанс като всички други деца. Училището е с пансион и освен с образование помагаме на децата с възпитание, грижа, здраве, социални контакти. Те живеят през цялата година при нас и всичко  това е безплатно за техните семейства."

Училището "Димитър Екимов" съществува вече 10 години. Към момента там се обучават 27 деца от предучилищна група до 7 кл., а още 12 деца, преминали в гимназиален етап, продължават да получават приют, грижа и подкрепа. 

Филмът "Училище за надежда" Димитрова определя като чудо. Филмовият екип, който се състои от Яна Алексиева, режисьор и сценарист, Симеон Цончев, продуцент, и Красимир Андонов, оператор започва работа още преди пет години, като освен в училището провежда снимки и в домовете на някои от децата.  

По думите на Димитрова филмът е отправна точка за много линии, случващи се в нашата държава.

Надеждата на хората от училището е, че този филм, стигайки до много хора, ще привлече нови съмишленици и дарители за каузата.

Димитрова подчертава още веднъж, че цялата дейност в училището е безплатна за децата и се развива благодарение на приятели, припознали благородната мисия.

"Имаме нужда от нови приятели!", завършва Димитрова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живот, посветен на България: Лука Велчов и неговата мисия в Румъния

Преди броени дни, на 91-годишна възраст, ни напусна Лука Велчов, доайенът на българската общност в Румъния. Приживе Велчов се отличаваше с дълбоката си отдаденост към опазването на българското минало. Той бе обичан и уважаван не само от българите в Румъния, но и от мнозина, които посещаваха Букурещ, за да научат повече за историческите връзки между..

обновено на 15.10.24 в 10:56

"Открий себе си!" – нова интерактивна книга за тийнейджъри

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" бе представена интерактивната книга "Открий себе си! за тийнейджъри 13–19 години", която е създадена специално за младите хора до 19-годишна възраст и техните преживявания. В ефира на "Нашият ден" съавторът на книгата Рени Велчева сподели как е възникнала идеята за този проект...

обновено на 15.10.24 в 09:14

Еврейска култура преди ужаса

Който и да попитате първото нещо, с което ще свърже еврейския народ, най-вероятно е геноцида на който са били подложени от германците през Втората световна война. Музей за история на полските евреи "Полин" в Полша, обаче изненадва и се концентрира върху историята преди това. Младите момичета Елжбета Граб и Катажина Янковска, които развеждат..

публикувано на 14.10.24 в 16:05

Импулсът в мен: Проблемите с психичното здраве

Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете...

публикувано на 14.10.24 в 12:33

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат? Нора..

обновено на 14.10.24 в 12:09