Запознаваме се с епизод от живота на едно необичайно място за усвояване на знания и умения – училището по изкуства и занаяти за социално слаби деца "Димитър Екимов" в село Русаля. За него, за новата учебна година там и за филма "Училище за надежда", който тръгва по кината на 1 ноември, разказва в "Нашият ден" Анимари Димитрова.
За учебното заведение с мисия Димитрова казва: "Това е едно доста различно и бих казала иновативно училище. Фокусът му са деца от крайно бедни семейства, които живеят в доста тежки условия. Идеята на това училище, създадено у нас, е да обърнем внимание на будни и даровити деца от тези групи, за да имат те равен шанс като всички други деца. Училището е с пансион и освен с образование помагаме на децата с възпитание, грижа, здраве, социални контакти. Те живеят през цялата година при нас и всичко това е безплатно за техните семейства."
Училището "Димитър Екимов" съществува вече 10 години. Към момента там се обучават 27 деца от предучилищна група до 7 кл., а още 12 деца, преминали в гимназиален етап, продължават да получават приют, грижа и подкрепа.
Филмът "Училище за надежда" Димитрова определя като чудо. Филмовият екип, който се състои от Яна Алексиева, режисьор и сценарист, Симеон Цончев, продуцент, и Красимир Андонов, оператор започва работа още преди пет години, като освен в училището провежда снимки и в домовете на някои от децата.
По думите на Димитрова филмът е отправна точка за много линии, случващи се в нашата държава.
Надеждата на хората от училището е, че този филм, стигайки до много хора, ще привлече нови съмишленици и дарители за каузата.
Димитрова подчертава още веднъж, че цялата дейност в училището е безплатна за децата и се развива благодарение на приятели, припознали благородната мисия.
"Имаме нужда от нови приятели!", завършва Димитрова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg