Запознаваме се с епизод от живота на едно необичайно място за усвояване на знания и умения – училището по изкуства и занаяти за социално слаби деца "Димитър Екимов" в село Русаля. За него, за новата учебна година там и за филма "Училище за надежда", който тръгва по кината на 1 ноември, разказва в "Нашият ден" Анимари Димитрова.
За учебното заведение с мисия Димитрова казва: "Това е едно доста различно и бих казала иновативно училище. Фокусът му са деца от крайно бедни семейства, които живеят в доста тежки условия. Идеята на това училище, създадено у нас, е да обърнем внимание на будни и даровити деца от тези групи, за да имат те равен шанс като всички други деца. Училището е с пансион и освен с образование помагаме на децата с възпитание, грижа, здраве, социални контакти. Те живеят през цялата година при нас и всичко това е безплатно за техните семейства."
Училището "Димитър Екимов" съществува вече 10 години. Към момента там се обучават 27 деца от предучилищна група до 7 кл., а още 12 деца, преминали в гимназиален етап, продължават да получават приют, грижа и подкрепа.
Филмът "Училище за надежда" Димитрова определя като чудо. Филмовият екип, който се състои от Яна Алексиева, режисьор и сценарист, Симеон Цончев, продуцент, и Красимир Андонов, оператор започва работа още преди пет години, като освен в училището провежда снимки и в домовете на някои от децата.
По думите на Димитрова филмът е отправна точка за много линии, случващи се в нашата държава.
Надеждата на хората от училището е, че този филм, стигайки до много хора, ще привлече нови съмишленици и дарители за каузата.
Димитрова подчертава още веднъж, че цялата дейност в училището е безплатна за децата и се развива благодарение на приятели, припознали благородната мисия.
"Имаме нужда от нови приятели!", завършва Димитрова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..
Никола Каравасилев отправя покана за едно космическо парти на 15 април в клуб "Строежа". Гостът в "Нашият ден" е един от най-успешните български учители по физика и астрономия, ръководител на няколко ученически отбора, които представят страната ни в различни международни състезания по физика и астрономия. Той ще бъде един от лекторите, които..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg