Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архивът на Иван Костов: Ценен принос към изследванията на Прехода

| обновено на 10.10.24 в 10:42
Директорът на Държавната агенция "Архиви" Михаил Груев
Снимка: БГНЕС

На 10 ноември отбелязваме Професионалния ден на архивиста, а тази година той е ознаменуван с едно значимо събитие – дарението на личния архив на Иван Костов, бивш министър-председател и една от ключовите фигури в българския политически преход. От 11:00 часа Държавна агенция "Архиви" официално приема този ценен принос, който включва 6 линейни метра документи на хартия, както и голямо количество електронни материали.

Гост в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" е доц. Михаил Груев, директор на Държавна агенция "Архиви". В интервюто той сподели подробности за значението на архивната памет и ролята на архивистите в нейното запазване. Според него архивистите играят ключова роля като посредници между документите и техните ползватели – учени, журналисти, изследователи и обикновени граждани, които проявяват интерес към миналото. "Без архивистите", подчерта Груев, "това няма как да се случи".

Коментирайки дарението на Иван Костов, доц. Груев отбеляза, че архивът съдържа документи от целия му житейски път – от ученическите му бележници и дипломи до дейността му като министър-председател и след това. Архивът обещава да бъде изключително ценен източник за изследвания, свързани с българския преход.

Доц. Груев подчерта и значимостта на частните архиви, които представляват около 20% от общото документално богатство на Държавния архив, което възлиза на над 97 линейни километра. В последните години агенцията е получила редица важни дарения, включително архивите на рода Станчови, които обхващат три поколения, както и фондовете на видни фигури като Любомир Левчев и Цветан Марангозов.

Въпреки този успех, директорът отбеляза предизвикателствата, свързани с обработката и съхранението на новопостъпилите документи. "Става дума за нови линейни метри, които трябва най-напред да заговорят на архивистите, а след това и на обществото", посочи той.

В края на интервюто доц. Груев коментира и статута на българските документи, намиращи се в архива на СССР. По думите му няма напредък в разрешаването на този въпрос, а последните контакти с руската страна са осъществени през 2018 година, като в сегашната международна обстановка не се очаква развитие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между четенето и разсъждаването: Защо е важно да осмисляме

По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..

публикувано на 15.11.24 в 09:37

Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..

обновено на 14.11.24 в 13:18
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Патриотизмът не е обличането в носия, а нещо много по-дълбоко

Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..

публикувано на 14.11.24 в 12:23
проф. Амелия Личева

Функционална грамотност и литература: Какво не достига на българските ученици?

В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..

публикувано на 14.11.24 в 10:24