Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".
Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното класиране и заедно с българския тим грабнаха златото в отборната надпревара.
"Това е изключително голямо постижение за мен и отбора ни, много съм щастлив от този факт. Колкото до наградата "Джон Атанасов", може би това е най-голямата награда, която един информатик може да спечели в България. Тази награда е признание за нашия труд и показва, че е нещо, което се оценява на най-високо ниво, дори и от президента", сподели в ефира на "Следобед за любопитните" Даниел Койнов.
През настоящата 2024 година Даниел е носител на много отличия: сребърен медал на IOI, златен медал от RMI, златен медал от IZHO, златен медал от IATI, първо място на НОИ, първо място на Пролетния турнир по информатика и първо място в Националния отбор по информатика.
Заедно с Даниел Койнов, Бисерка Йовчева и Димитър Димитров сертификат за номинация за наградата "Джон Атанасов" получи и многократната медалистка по информатика шуменката Симона Христова. "Тя е от по-младите ученици в отбора и тази година ще се бори за място в отбора", сподели Даниел. Младият талант ще кандидатства в няколко университета в чужбина и се надява да продължи своето образование.
Целия разговор на Ани Костова с Даниел Койнов в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg