Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оман е една от най-безопасните страни в света

В Салала дават на туристите уроци как се яде ориз с ръце

Ако напишете името на оманската провинция Салала в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на характерната за държавата пустиня. Наистина това кътче е неповторимо! В целия Близък Изток няма друго място, където да вали дъжд и където да е зелено.
Неотдавна десант от омански туроператори споходи Софияl. Целта им бе да представят най-новата за България възможност да догоним лятото в студените дни. При това само на 5 часа полет. Била съм в Оман преди години, но така и не стигнах до Салала, където климатът е прекрасен, типичен за Индийския океан – 29 градуса минимална температура, 32 максимална.

В курорта все още не се наблюдава свръх масов туризъм, което се харесва на доста пътешественици, копнеещи за спокойна и уединена почивка, а местните хора са изключително мили, гостоприемни и много добре образовани.


Това научих от Мохамед Елкатан, мениджър на туристическа агенция в Салала. Новината е, че три чартъра тази зима ще летят от България към вечното лято на Салала.
Сафари в пустинята, разходка с лодка, гмуркане до коралови плантации, посещение на пъстри ориенталски пазари, старинни крепости…
Същевременно в хотелите персоналът не е от филипинци или индийци. Всички са местни и се гордеят с това. Докато в останалите държави предпочитат да не работят в обслужващата сфера.

Всичко вълнуващо каквото предлага Индийският океан, може да се види на място – девствено и недокоснато от бързо пулсиращия свят. Незабравими са и разходките с местните лодки доу, които се правят без нито един пирон и според легендите с такава Синдбад Моряка е стигнал чак до Индонезия, научаваме от Мохамед Елкатан от оманската област Салала.


Мокамед Елкатан:
Почивките и пътуванията в Салала са насочени към зимния сезон, когато няма много предложения за посещения по света. През лятото само от България можете да отлетите до над 50 дестинации, появяват се нови, има и традиционни. Но през зимата са не повече от 25 места  на планетата, където можете да избягате от студа. Така че добавянето на още една идеална възможност за този мрачен и неприветлив сезон е много важно. Салала се роди като алтернатива, но трайно се настани на туристическия пазар като една от основните посоки за зимния сезон. При това не толкова отдалечена от Европа като азиатските плажове, например. Преди 15 години в Оман никой не мислеше за Салала като за туристическо място. Макар климатът да е идеален, плажовете безкрайни, инфраструктурата изобщо не беше развита. Започнахме през 2012 със скандинавския пазар. След това дойдоха германците и им хареса. Три години по-късно – чехите и поляците.  Италианците се включиха през 2014 г. Всяка година прибавяме по още една нация. 2024 е годината на българите. И сме им подготвили различни видове хотели, според предпочитанията – на брега на морето, с аквапарк, клубни места за отдих, в сърцето на града със совалки до плажа, хотели за хора над 18 години, които искат тишина и покой. Някои от тях са на ол инклузив,  други на полупансион...

Проблемът на Салала е броят на леглата, на наличните стаи. С гордост можем да кажем, че добавихме няколко хотела с плажен клуб и други, които го ползват, но идват с бусчета. Плажен клуб означава, че гостите разполагат с всички съоръжения на хотелите, с удобства ол инклузив, с услуги на плажа.

Плажният клуб освен услугите, предлага обяд, закуски, безалкохолни напитки, всичко, което можете да намерите и в хотела. В момента общият брой на стаите, с които разполагаме е 2000 и всяка година прецизно подбираме пазарите, на които да ги предложим. Всеки може да отиде в Египет, където хотелите са в изобилие. В Салала не е така. Имаме минимален брой стаи и българският пазар е избраникът тази година.

Знам, че на вашите туроператори не им е лесно. Трудно е да лансираш нова, непозната дестинация. Имам опит с Италия и наистина го осъзнавам.  Но който се престраши пръв, винаги има успех.


- Моля, представете Салала.

Мохамед: Салала, предлага всичко за туристите, които искат не само да лежат на плажа през зимния сезон. Да, ние наистина имаме прекрасни и дълги пясъчни ивици. Краун плаза е в Топ 20 на най-красивите плажове в света. Освен това повечето  хотели са на брега и разполагат със собствени плажове. Но и природата наоколо е завладяваща. На пясъка можете да срещнете  морски костенурки. Кораловите риби се наблюдават в плитките води  директно от брега. Приключенският туризъм е много популярен - гмуркане или сафари в пустинята.  С една дума, всичко дори извън границите на фантазията го има в Салала. Плюс култура и история, защото Оман е една от най-старите цивилизации в света. Става дума за артефакти на възраст между 5000 и 7000 години, понеже Оман е бил на пътя между Древен Египет и неговите прилежащи територии. Както виждате, при нас има култура, история, фантастичен плаж, приключения, природа. И слънце през зимата, което не пече немилостиво.

- А какво да кажем за хората?

Мохамед: Хората са добре образовани,  любезни, всички говорят английски, винаги са готови да откликнат и да помогнат. И са по-неподправени и автентични, защото Салала се отвори за туристите доста по-късно от столицата Мускат. Но сега, след 10 години опит в туризма, всичко е различно. Местните са научили как да посрещат гостите. Най-важното, което може да се каже за Оман, че това е една от най-безопасните държави в света. Дълги години беше на първо място по степен на сигурност, сега е на второ. Можете спокойно да си оставите колата отворена с портфейла, телефона и ключовете вътре и нищо няма да им се случи. Няма престъпност, защото законите са много строги и има контрол.


- Някои дами се притесняват от дрес кода, защото Оман е мюсюлманска страна. Задължително ли е да ходят с покрити глави?

Мохамед: Не само в Оман, във всички арабски и мюсюлмански страни, покриването на косите не е свързано толкова с религията, а по-скоро с традицията.  Оман е като Дубай,  като Египет, като България. В Салала хората са по-консервативни и стриктно спазват традициите в облеклото, за разлика от Мускат, където са по-отворени.  Но те не очакват от  туристите да се обличат като тях.  Проявяват толерантност.

- Може би туристите трябва да се съобразяват с местните правила?

Мохамед: Да, не само в Салала, а навсякъде. Един турист, който идва в България, трябва да спазва правилата на България. От начина на обличане в религиозни обекти до работното време на ресторантите.

- А какво ще кажете за храната? Тя е един от най-бързите и елегантни начини да възприемем местната култура.

Мохамед: Да, Оман като цяло има своя собствена кухня. С известни влияния от индийската или йеменската. В Саудитска Арабия съществува район, наречен Дофар. Областта, където столица е Салала, се казва по същия начин и ястията са подобни. Много е хубаво, когато поканим туристите в местен ресторант, те сядат на земята и ги учат да ядат ориз  с ръка. Как става ли? Ами както китайците го ядат с клечки, така има специален начин да се яде с ръка и това е част от приключението. Ако дойдете в Салала ще го изпитате.  Всички са много заинтригувани и доволни от различния и нов жизнен опит, който придобиват.


- Спомням си, че алкохолът беше много скъп в Оман.

Мохамед: Сега не е така. Вече не. Можете да го намерите навсякъде. Разрешено е на туристите да купуват от безмитни магазини, съществуват специални места. Дори в Салала, където нравите са по-консервативни, може да се купи без проблем.  Доста от хотелите там предлагат алкохол. Някои от тях работят по формулата ол инклузив. В други  можете да си поръчате отделно. И в Оман съществуват рестрикции както в повечето мюсюлмански страни, както и в Дубай, ограничения има, но не важат за туристите. Те дори по време на Рамадана могат да намерят.  Уважаваме нашата религия и законите ни, но логиката е, че щом клиентите си плащат за определена услуга, ние трябва да им я доставим.


- А какво да кажем за местната култура? Правите ли специални турове до места, където могат да се видят местни танци, обичаи или как живеят номадите в пустинята?

Мохамед: Във всичките ни туристически програми целта ни е гостите да общуват с местните хора и да се потопят в атмосферата. Имаме обиколен тур на Салала, където туристите могат да снимат производителите на плодове и зеленчуци, които продават продукцията си на улицата, да опитат сок от кокосов орех...

Когато отиваме на сафари в пустинята спираме в бедуинско село, където посетителите виждат как номадите се грижат за козите и камилите, пийват прясно издоено мляко, да хапват фурми,  сядат на чаша чай с домакините.

Стратегията ни е туризмът да служи на местните хора, да подпомага бизнеса и прехраната им, затова ги интегрираме в туристическите си програми.


- В края на нашия разговор, кажете, моля, какъв е най-характерният сувенир, който да си донесем от Салала.

Мохамед: Тамян. Сребърен тамян ал ходжари от растението бозвелия сакра. Расте само в Дофар и е изключително ароматен. Използва се в църквите, в джамиите, в медицината. Също така е съставка на прочутия парфюм Амуаж, чиито оригинал се произвежда само в султанската парфюмерийна работилница. Наричаме тамяна "сълзата на дървото". Цените му започват от 1 омански риал, което е около 2,5 евро и стига до 100 евро за килограм.

Снимките са предоставени от Мохамед Елкатан
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15