В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в Чепеларе, който наскоро бе включен в престижния списък на 100-те национални туристически обекта.
Музеят има дълга и богата история, основан през 1980 година на базата на музейната сбирка по пещерно дело, създадена през 1968 година от учителя Димитър Райчев. Тази сбирка поставя основите на колекцията, която днес е изключително разнообразна и обхваща както живата, така и неживата природа на Родопите.
Директорът на музея, Марин Господинов, сподели в ефира на Terra Култура, че от април тази година Музеят на родопския карст отново е част от 100-те национални туристически обекта на България. Той поясни, че музеят е бил в този престижен списък преди 30 години, но по една или друга причина е бил изключен. "За радост, отново сме в този списък", сподели той.
Господинов също така разказа за значителната реконструкция, която музеят претърпял през 2019 година. След обновяването, той вече разполага с модерна визия, която със сигурност ще впечатли посетителите, които не са го посещавали от дълго време или не са идвали изобщо. Той отбеляза, че дългогодишната работа на поколения чепеларски пещерняци е довела до натрупването на огромен брой артефакти, което прави експозицията уникална за региона.
С колекция, включваща около 4700 експоната, той предлага богато съдържание, свързано с пещерите и карстовите образувания на Родопите. Експозицията е разделена на няколко основни отдела, сред които геология, минералогия, биосферология, палеонтология, пещерна археология, пещерна екология и още. Всеки отдел разкрива различни аспекти на природата и културната история на региона, свързани с пещерите и карста.
Един от най-интересните експонати е корунт, или рубин, вграден в мрамор – рядък и впечатляващ минерал, който предизвиква интереса на посетителите. Носи името "Музей на Родопския карст", тъй като по-голямата част от материалите в него са събрани от района на Родопите, подчертавайки значението на тази уникална планина за българската природна и културна история.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg