Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на родопския карст възвръща мястото си сред 100-те национални обекта

| обновено на 14.10.24 в 12:44
Снимка: Музей на родопския карст/ Фейсбук

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в Чепеларе, който наскоро бе включен в престижния списък на 100-те национални туристически обекта.

Музеят има дълга и богата история, основан през 1980 година на базата на музейната сбирка по пещерно дело, създадена през 1968 година от учителя Димитър Райчев. Тази сбирка поставя основите на колекцията, която днес е изключително разнообразна и обхваща както живата, така и неживата природа на Родопите.

Директорът на музея, Марин Господинов, сподели в ефира на Terra Култура, че от април тази година Музеят на родопския карст отново е част от 100-те национални туристически обекта на България. Той поясни, че музеят е бил в този престижен списък преди 30 години, но по една или друга причина е бил изключен. "За радост, отново сме в този списък", сподели той.

Господинов също така разказа за значителната реконструкция, която музеят претърпял през 2019 година. След обновяването, той вече разполага с модерна визия, която със сигурност ще впечатли посетителите, които не са го посещавали от дълго време или не са идвали изобщо. Той отбеляза, че дългогодишната работа на поколения чепеларски пещерняци е довела до натрупването на огромен брой артефакти, което прави експозицията уникална за региона.

С колекция, включваща около 4700 експоната, той предлага богато съдържание, свързано с пещерите и карстовите образувания на Родопите. Експозицията е разделена на няколко основни отдела, сред които геология, минералогия, биосферология, палеонтология, пещерна археология, пещерна екология и още. Всеки отдел разкрива различни аспекти на природата и културната история на региона, свързани с пещерите и карста.

Един от най-интересните експонати е корунт, или рубин, вграден в мрамор – рядък и впечатляващ минерал, който предизвиква интереса на посетителите. Носи името "Музей на Родопския карст", тъй като по-голямата част от материалите в него са събрани от района на Родопите, подчертавайки значението на тази уникална планина за българската природна и културна история.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Фейсйбук 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15