Преди броени дни, на 91-годишна възраст, ни напусна Лука Велчов, доайенът на българската общност в Румъния. Приживе Велчов се отличаваше с дълбоката си отдаденост към опазването на българското минало. Той бе обичан и уважаван не само от българите в Румъния, но и от мнозина, които посещаваха Букурещ, за да научат повече за историческите връзки между двете страни. Учители, ученици, студенти, журналисти и туристи от България и Румъния често търсеха неговото познание и го придружаваха в обиколки на значимите български места в румънската столица.
В предаването "Нашият ден" Христо Тучев, председател на фондация "Евлоги и Христо Георгиеви" и предприемач, изрази почитта си към проф. Лука Велчов, като отбеляза значимата му роля в съхранението на българското наследство в Букурещ:
"Той беше уникален човек, за първи път в живота си срещах човек, чиято душа прелива от любов към България."
Тучев подчерта също, че Велчов е бил пазител на ценностите от миналото: "Беше носител на ценности от едно минало време, до което всички успяхме да се докоснем. Той беше издирил всички имоти, които са били на българи още от времето преди Освобождението."
Лука Велчов не само е съхранявал историята, но и е предавал тази памет на следващите поколения, показвайки местата, където българските революционери и културни дейци са оставили своя отпечатък. Тучев разказва: "Благодарение на него обиколихме тези места: кантората на Евлоги и Христо Георгиеви, Солаковия хан, последното жилище на Христо Ботев, редакцията на вестник "Нова България", редакциите на списанията "Училище" и "Свобода", там, където е живял и работил Софроний Врачански, където е творил Иван Вазов."
Тези безценни места, свързани с българската история, разкриват как Букурещ е бил средище на българския възрожденски дух, който Лука Велчов е съхранил и предал с любов и преданост към българското минало.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg