Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зрящите сърца" на програма "Христо Ботев" в Деня на белия бастун

Снимка: БГНЕС

От 1970 година по инициатива на Международната федерация на слепите 15 октомври се отбелязва като Ден на белия бастун. За хората с увредено зрение той се превръща в символ на независим и активен живот. У нас отбелязването му започва 10 години по-късно. По инициатива на Съюза на слепите в България в страната ни се провежда информационна кампания в която се включва и БНР. По програма "Хоризонт" се излъчва специално интервю със зам. председателя на ССБ Спас Карафезов, а по програма "Христо Ботев" се излъчва концерт на Професионалния смесен хор на слепите.

От 15 години насам през месец май програма "Христо Ботев" на БНР организира и провежда поетичния конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". Резултатите от конкурса се излъчват в предаването "Познати и непознати", а наградените творби в изпълнение на известни актьори се качват на сайта на Програмата. Тази година сред победителите са поетите от Разград Дачо Господинов (първо място) и Донка Василева (трето място). Екипът на "Познати и непознати" ги посети в родния им град, за да разбере как живеят и какво ги вълнува днес. Чуйте в прикачените файлове разговорите и наградените творби, изпълнени от авторите им.



Снимки: Цвета Николова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03