Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си, гласи позната поговорка. Навярно Марк Камолети е напълно наясно с нея, защото пиесата му "Не се обличай за вечеря" сякаш следва този принцип. В нея персонажите като че ли за да объркат всичко и да въвлекат публиката в разказаната ситуация, правят точно каквото са си намислили.
В представлението на една готвачка ѝ се налага да се прави на любовница, актриса и манекенка, за да може истинската любовница в историята да се преструва на готвачка. В същото време съпругата, заради която любовницата прави всичко това, вместо да замине на гости при майка си, остава вкъщи да бъде с любовника си, който е приятел на съпруга ѝ, чиято любовница е готвачката в съдбоносната вечер.
На сцената на Казанлъшкия театър "Любомир Кабакчиев" Максима Боева режисира "Не се обличай за вечеря", а зрителите могат да гледат спектакъла на 19 октомври от 19 часа.
"Това е една много приятна и неангажираща комедия на ситуациите. Един виц, където човек може да се посмее малко на това, което припознава и в себе си – на общата алчност за хубави преживявания“ – казва режисьорката. – Комедията няма претенциите да поучава, тя има единствено претенцията да ни накара да се посмеем, обръщайки ни внимание на човешките недостатъци. На мен лично ми беше много трудно, много е фино това изкуство да намериш смешното в неудобното, в – да го наречем най-общо – нещастието. Надяваме се, че така ще донесем настроение и приятни емоции на зрителите."
Авторът на пиесата – френският драматург Марк Камолети, така изкусно превежда наблюдателите през трагично-комичната ситуация, в която са попаднали персонажите, че на човек му е трудно да не се смее на глас на опита на всеки от замесените да се измъкне от кашата, в която се забъркал. Камолети е автор на повече от 40 пиеси и е награден с едно от най-високите отличия във Франция – "Кавалер на легиона на честта". Дебютната му постановка "Боинг Боинг" е първият му голям международен успех. Тя се играе 7 години в Лондон и има зашеметяващите 2000 представления. Този феноменален факт включва "Боинг Боинг" в книгата на рекордите на Гинес, като най-играната френска пиеса.
По този повод Максима Боева добавя:
"Не се обличай за вечеря" също се играе много, играе се в много театри в България. Все успешно, защото е добра пиеса, защото е смешно написана. Защото историята за едни хора, които са се подхлъзнали в това, че много им се иска освен съпруг или съпруга, да си имат и една любовница или любовник, да си имат и още нещо, е така да се каже, разпознаваема. (…) Но разбира се, като всяка комедия – тази също завършва с щастлив финал, където всичко накрая се нарежда, и така би трябвало да бъде. Защото, ако не се нарежда, каква комедия би било това въобще?!"
За да придадат оригиналност на представлението, напълно достоверна на написаното от автора, Максима и екипът на Казанлъшкия театър подхождат към персонажите в пиесата като към животни.
"Разглеждахме ги като персонажи от басня, това беше така подадено от автора, тъй като цялото действие се развива в една бивша френска ферма. Сядайки с артистите и сценографката Киряна Аврониева, си казахме: "Добре де, и какво като са във ферма? На какви животни ни приличат тези хора?". Така за всеки един от тези персонажи беше избрано по едно животно. Доколкото ни е известно, поне в спектаклите, които сме гледали или за които сме чували, това не беше правено. Разбрахме и след премиерата, че това е направило добро впечатление на зрителите", обясни Боева.
Преводът на текстовете е на Андрей Аврамов, а музиката е дело на Михаил Шишков. В представлението участват Анелия Мангърова, Беатрис Благоева, Десислава Стоянова, Иван Колев, Петър Петров и Стефан Роглев.
Още за "Не се обличай за вечеря" можете да чуете от Максима Боева в звуковия файл, където режисьорката разказва защо общото между постановката и спектакъла на Варненския театър "Формата на нещата", който отново тя режисира, са връзките между хората и това как всъщност разбираме любовта.
"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..
Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg