Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеейки заедно – в Суперпозиции

13
Изложба „Спътници в историята“ на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев
Снимка: Диана Попова

"Суперпозиции" на Института за съвременно изкуство в София е поредица от годишни изложби, които изследват процесите в съвременния ни свят чрез връзките на изкуството с политиката и поетиката, науката и технологиите, популярната култура, пола и социалните движения, екологията и миграциите.

Поредицата започна през 2021 година, а названието ѝ идва от квантовата физика. В нея "суперпозиция е фундаментален принцип, според който всяка елементарна частица съществува теоретично във всичките си възможни състояния едновременно, но когато се измерва или наблюдава, дава резултат, кореспондиращ на само една възможна конфигурация".

Изложба „Ex Tempore“ – Рикардо Арена, Jesture Diagram, 2024
Така и годишните програми от изложби на ИСИ-София изследваха и продължават да изследват процеси и явления в съвременния ни живот през погледа на различни куратори и автори – и български, и чуждестранни. А този поглед не просто обогатява чрез знание и разбиране, но и чрез диалог и спорове даже по актуалните теми днес.

Куратори на третото издание на "Суперпозиции" са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Тяхната изследователска и продуцентска програма е под мотото "Живеейки заедно", а последната изложба от нея – "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев – може да се разгледа в галерия ИСИ-София до 25 октомври.

Изложба „Машини, текстове, гласове“ – Камен Стоянов, издания от библиотеката на Федерацията на анархистите в България, инсталация
За програмата "Суперпозиции" през тази година разговаряме със София Грънчарова, Радостин Седевчев и Марина Славова.


Снимки: Диана Попова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25