Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урок по родолюбие извън класната стая

Проект за паметник
Снимка: ФБ профил

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини.

Благородната инициатива, обединяваща в себе си минало, настояще и бъдеще, привлича все повече съмишленици от цялата страна, разказва Свиленов. Учителят допълва, че процесът е полезен, тъй като в днешно време е все по-трудно да се постигне обединение около обща цел без противоречия, политизиране и скрити замисли. 

Идеята за изграждане на паметник в чест на радомирските войни възниква, след проучване на дигитализираните военни архиви във Велико Търново. При работата с архивите става ясно, че във войните след Освобождението радомирската област дава 1907 на брой военни жертви.

"Войната не е отживелица. Виждаме, че такива събития са се случвали и ще се случват и подобни герои трябва да бъдат почетени. Още преди осъществяването на паметника вече каузата се изпълнява в сърцата на съмишлениците.", споделя Свиленов, според когото почитането на историята и отношението към отбраната е жизнено важно за едно добро бъдеще.

Образованието е в центъра на цивилизацията, крайъгълен камък на нашето общество, казва Свиленов и изтъква, че най-хубавите исторически периоди, устремени към развитие, се дължат на качественото образование, което поражда велики личности.

Който иска да научи повече за каузата, може да следи личния фейсбук профил на Славчо Свиленов.Там може да бъде намерена и банковата сметка на сдружението.

"Всяко дарение се отбелязва в дарителската книга, която ще се предаде на държавния архив, когато се осъществи инициативата.", заявява Свиленов.

Мечтата на хората, ангажирани с каузата, е след една години, когато се навършват 110 години от влизането на България в Първата световна война, паметникът на радомирските войни да бъде открит.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39

"Тук, където съм" – уязвимост и принадлежност през обектива на младите бежанци

В рамките на разговора за етичното отразяване на малцинствените общности, фотографът Михаела Вачева споделя своите виждания и опит. Тя разказва за създаването на фотографски истории, които разкриват живота на уязвими представители на обществото, и за новата ѝ изложба "Тук, където съм", която може да бъде видяна от 15 октомври в пространството на..

обновено на 16.10.24 в 11:28