"Пред очите ни" е озаглавена ретроспективната изложба с видеоинсталации на Калин Серапионов, която се откри снощи (17 октомври) в Националната художествена галерия – Двореца.
Повече за изкуството на Серапионов, което вече близо 30 години изследва различни модели на общуване, поведение и човешки взаимовръзки, разказва в репортаж за "Артефир" от вечерта на откриването кураторът Яра Бубнова, директор на НХГ.
Бубнова изтъква, че по образование Серапионов е живописец, а развитието му в областта на видеоинсталацията протича паралелно с обогатяването на българското съвременно изкуство в сферата на движещия се образ.
Видеото, като форма, отразява динамиката, в която всички живеем, а Серапионов успешно съумява да не превръща своите движещи се произведения в кино, по думите на куратора
Артистът придобива известност в кръговете на съвременното изкуство в средата на 90-те години с ироничната и провокативна за времето си видеоинсталация "Музеят – причина за срещи и запознанства" – отговор на музейната криза в периода.
Според Бубнова, Серапионов успява да заяви, че изкуството побеждава музейното, статичното, клишираното и традиционното – чуйте в звуковия файл:
Слушаме и интервю с "живописеца" на видеоинсталацията Калин Серапионов, който лично разказва за безкомпромисния си път в изкуството.
В своите творби артистът залага на потапящата реалност и съзерцанието, и то без да използва свръхтехнологии. Серапионов споделя, че в една видеоинсталация винаги задава сюжет и провокация към зрителя още в заглавието, но накрая "всичко" или "нищо" зависи от това кой какво вижда.
Изложбата може да бъде разгледана до 15 декември.
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg