Експерименталният музикант Мирян Колев и деца от аутистичния спектър създават музикалния проект "Интуиция". Чрез изразните средства на интуитивно музициране и свободна импровизация те заедно записват материал, който впоследствие музикантът обработва и превръща в албум.
"Понякога аутистите са смятани за хора със забавено развитие, докато истината е, че те имат както специални потребности, така и уникални умения. Целта на проекта "Интуиция" е да насърчи деца от аутистичния спектър да развиват и развихрят тези умения, като им предложи нови начини на изразяване под формата на музициране с разнообразни инструменти в групов формат.", споделя Мирян Колев.
За разлика от конвенционалната музика с нейните тонални системи и композиционни принципи, интуитивната музика е сравнително слабо позната днес. Тя е близка до свободната импровизация и се базира на създаване на момента без задължителни правила.
"Интуитивното музициране вероятно е прародителят на музиката – зародило се хилядолетия преди да бъде "открито" и дефинирано. То стои в самата основа на музикалността на Хомо Сапиенс. Една от целите на албума е да даде повече видимост на експериментални музикални практики като интуитивната музика и свободната импровизация. Вярвам, че без да се поставят предварително зададени рамки и очаквания, музиката може да бъде изразена директно – точно по начина, по който извира от съзнанието на децата. В случая важни са не музикалните умения, а предаването на емоции чрез звук в чист вид.", допълва Колев.
Съвместното музициране на Мирян Колев и младите участници от Дневния център "Дъга" е уловено от фотографа Росина Пенчева. С "Интуиция" тя за пореден път навлиза в територия, където рядко стъпва фотообектив и успява да запечата бързо прелитащите моменти на творческия процес. Фотоесето ѝ, както и музикалният албум на Мирян са в пълно съзвучие с мисията на инициираната от нея платформа "Улавяме творчеството" (Capturing Creativity), която запознава публиката с процеси на съзидание в неочаквана обстановка и насочва вниманието към важни социални теми.
Кадрите могат да бъдат видени в сайта на "Улавяме творчеството".
"Идеята на музиканта Мирян Колев и албума "Интуиция" – продукция на платформата Capturing Creativity е да насочи лъч светлина към вълнуващите вселени, стаени у често мълчаливите и наглед чудновати деца, както и да сподели със света тяхното творчество.", споделя Росина Пенчева.
Незаменим партньор в създаването на албума "Интуиция" е сдружение "Асоциация Аутизъм", с чиято помощ се включват младите участници от Дневния център за работа с деца от аутистичния спектър "Дъга" в София. Сдружението е основано през 2003 г. от родители на деца и младежи с разстройства от аутистичния спектър. Негова цел е хората с аутизъм да разгърнат своя потенциал и да пораснат като достойни личности, самостоятелни и добре интегрирани личности в обществото.
Албумът "Интуиция" се представя в различни български градове. След София музикалният проект ще има своята премиера във Велико Търново на 19 октомври от 21 часа в пространството за култура и социални инициативи "ТАМ".
Визуалният артист Росина Пенчева, създател на платформата "Улавяме творчеството" (Capturing Creativity) и музиканта Мирян Колев разказаха в "Артефир" за създаването на албума "Интуиция" и творческия потенциал на децата с аутизъм, разгърнат в музикалния проект.
Проектът "Интуиция" се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства" в партньорство със сдружение "Асоциация Аутизъм" и фондация "Иновации в културата".
След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg