Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Значимите български чехи, събрани в изложба

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати "Значимите български чехи".

Експозицията е резултат от провелия се в първата половина на тази година едноименен конкурс за визия за плакат. Участие в него взимат 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по изкуствата. Получени са 34 проекта. След разглеждане на всички проекти за визия на плакат чешко-българско жури, състоящо се от Алжбета Хавлинова, илюстратор и график, Радослава Боор, плакатист и куратор и проф. Божидар Йонов, художник и плакатист и организаторите на конкурса, избраха победителите и определиха плакатите, които да бъдат включени в изложбата.

На 22 октомври Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага ще открият изложбата. Гост в Чешкия център ще бъде дамският хор "Морфова – Прокопова" и пианистката Зорница Гетова. Посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова.

Доц. д-р Ани Бурова е един от най-значимите представители на българската бохемистика. Има големи заслуги в областта на чешко-българските връзки в областта на литературата. От 2019 г.  е ръководител на Катедрата по славянски литератури в СУ "Св. Климент Охридски", през 2023 г. става заместник-декан на Факултета по славянски филологии; води лекции по история на чешката литература и история на славянските литератури. Сред нейната богата издателска дейност трябва да се споменат защитената ѝ през 2010 г. докторска дисертация "Чешкият литературен модернизъм" или монографията, посветена на чешката литература и славянските литератури след 1989 г. "Литературата и фрагментаризираният свят" (2014). Ръководила е четири проекта, насочени към преводното възприемане на чешка литература в България и българска литература в Чехия.

Подробностите са в разговора на Велин Манов в "Артефир" с доц. д-р Ани Бурова и Силвия Дерибеева от Чешкия център в София. 

Снимка Чешки център - София

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05