Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мед в Тръстеник

Богомила и Емил Пътови
Снимка: личен архив

Богомила и Емил Пътови са второ поколение пчелари, младо семейство, което избира да замени глъчката на София със спокойствието на град Тръстеник, откъдето са родом.

Със страст към пчелите и меда, и с рационалност и внимание към административните процедури, Богомила и Емил успяват да развият дейността си и да реализират продуктите си, не без помощта на по-голяма инициатива, включването им в която им помага да стигнат до потребителите.

Помага им да се сдобият и с оборудване за обработка на питите и опаковане на меда. Трудностите в това да си земеделски производител днес в България не подминават и Богомила и Емил, но радостите и удовлетворението са достатъчни, за да продължават да работят и да гледат кошерите си.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл:

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Вагалинска и водещият на

"Деултум посреща Свирепия" – среща с най-стария римски град по нашите земи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" слушателите се срещнаха с журналистката и писателка Ирина Вагалинска , автор на романа "Деултум посреща Свирепия". Разговорът разкри вдъхновението зад нейното творчество и пътя, по който археологията постепенно се превърна в нейна страст и мисия. Преди няколко години Вагалинска издаде..

обновено на 23.10.25 в 13:55

Как материалите "говорят" и как ги чуват инженерите?

"Няма такова нещо като празно пространство или празно време . Винаги има нещо за гледане, нещо за слушане. Всъщност колкото и да се опитваме да създадем тишина , не можем", казва един от най-влиятелните композитори, авангардисти и теоретици — Джон Кейдж . Технологиите, които той използва в арт инсталациите си, често зависят от сензори , улавящи..

публикувано на 23.10.25 в 09:39
Светлозар Желев и Теодор Палев (от ляво надясно)

Банковият сектор е готов за еврото – притесненията на хората са напразни

България въвежда еврото от 1 януари 2026 година. До 31 януари и левът, и еврото ще бъдат в обръщение едновременно. От 1 февруари 2026 г. плащанията ще се осъществяват единствено в евро. В "Нашият ден" гостува Теодор Палев , директор на Дирекция "Операции" в Общинска банка. Палев обяснява как ще се случи преходът от лева към еврото, какво се..

публикувано на 23.10.25 в 09:32
Покана

Започва четвъртото издание на Варненския фестивал на науката

След броени часове започва четвъртото издание на Варненския фестивал на науката. Какво ще могат да видят варненци и гости на града в четирите фестивални дни, разказва Любов Костова , директор на фестивала, съосновател и управител на фондация "Красива наука". Организаторите обещават един абсолютно необичаен фестивал на науката. Голяма част от..

публикувано на 23.10.25 в 09:14
ТУ-София

Техническият университет в София навършва 80 години

80-годишнина празнува най-старото висше техническо училище у нас – Техническият университет в София.   Какви възможности дава днес инженерното образоване разказва Владислав Прелезов , ръководител връзки с обществеността на Техническия университет.

публикувано на 23.10.25 в 09:09