Смяната на житейския фокус е в основата на опита, който Дарин Стойков ще сподели по време на събитието TEDxSofia ED, което предстои на 1 ноември в Дом на киното под мотото "Ако имах едно училище".
След повече от 20 години в сферата на корпоративните комуникации Стойков решава да превърне страстта си към добрата храна в професия и да изследва емпирично хранителните съставки, взаимодействието им с тялото, храносмилането, физическата активност и дълголетието.
Дни преди да се изяви като лектор на TEDxSofia ED, Дарин Стойков споделя в "Нашият ден" за личния си път към здравословното хранене като кауза.
Стойков се научава да готви около на около 30-годишна възраст и посвещава десет години на това да усъвършенства кулинарните си умения. На 42 години гостът започва да готви за други хора, а на 48 се научава да различава яденето от храненето.
Яденето, по думите на Стойков, е неосъзнат процес, задоволяващ базисните нужди на организма. Храненето, от друга страна, е свързано с осъзнаване и планиране.
За правилното хранене, отговарящо на индивидуалните нужди на всеки човек, е нужна проста математика, която изчислява количеството и съотношението на протеини, мазнини и въглехидрати, обяснява Стойков.
Тялото реагира с чувство на благодарност на подобна промяна – с повече енергия, издръжливост и възможности за приятна активност, споделя гостът, според когото разходката е най-универсалната и приятна опция за здравословно движение.
Здравословното хранене променя не само отношението към собственото тяло, но и към околните, по думите на Стойков. Ако човек тръгне в тази посока, ще добави години към своя живот и живот към своите години, обобщава гостът.
Инфлуенсърите в социалните мрежи изтъкват предимствата на био храните , които обаче са безумно скъпи. Стойков подчертава, че няма доказана разлика във въздействието върху организма на органичните продукти и тези, създадени отговорно в индустриални условия.
Ако имаше училище, Стойков би учил децата на хранене, защото това е нещо, което обича, разбира и умее. – за образованието в неговия много широк смисъл.
Как да се грижим за тялото, така че то да се грижи за нас – това ще сподели Стойков в своята 15-минутна лекция на 1 ноември в Дом на киното в рамките на TEDxSofia ED.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg