На 29 октомври 1914 г. България се прощава с един от най-ярките поети на своето време – Пейо К. Яворов. Поетът, чиито стихове оставят дълбока следа в българската и световната литература, продължава да бъде вдъхновение и днес, 110 години след неговата кончина.
В негова памет, на 29 октомври 2024 г., от 11:00 часа Националният литературен музей организира поклонение на гроба на Пейо К. Яворов на Централните софийски гробища. Събитието кани жителите и гостите на София да почетат личността и творчеството на великия поет, чиито творби все още резонират със силни послания и лирична дълбочина. На церемонията ще бъде отслужена панихида, а актьорът Теодор Елмазов ще изпълни избрани стихове на Яворов – думи, които всеки познавач на поезията може да разпознае и почувства като лично послание.
Яворов е неразривно свързан с литературния кръг "Мисъл" и културния подем на Народния театър. Сред неговите драматични произведения, оставили траен отпечатък върху българската културна сцена, са пиесите "В полите на Витоша" (1910) и "Когато гръм удари, как ехото заглъхва" (1912). Яворовата лирика е не само част от националния литературен канон, но и шедьовър на световната поезия. Творби като "Две хубави очи", "Благовещение" и "Вълшебница" и до днес са символ на силната и нежна душевност на автора, вдъхновен от идеалите на любовта и вътрешния конфликт.
В чест на годишнината Българското национално радио предлага уникална възможност за близка среща с поезията на Яворов. В Златния фонд на БНР са съхранени редки записи, включително изпълнението на стихотворението "Две хубави очи" от Любомир Кабакчиев от 1960 г. Освен това, в архивите може да се чуе интервю с писателката Дора Габе, която споделя своите спомени за Яворов, нейния учител в поезията.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg