Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две седмици крави бедстват между България и Турция

4
Снимка: nevidimi.bg

От 18 октомври 45 юници, повечето от които бременни, бедстват в двуетажен открит камион на румънска фирма, задържан от турските власти в буферната зона на българо-турската граница (преди турската митническа зона).

От две седмици животните стоят в дебел слой собствени фекалии и тъпчат поне два трупа. Тази гледка са видели доброволци от Сдружението "Невидими животни", които са отишли на място.

Причината за абсурдната жестокост към животните е в бюрокрацията и законовите парадокси.

Румънският камион, превозващ по документи 47 юници, е влязъл у нас безпроблемно и е напуснал българската територия също без никакви спънки. Турските власти отказват вноса на животните, понеже са от Констанца, която е засегната от чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ). ЧДПЖ е вирус, който засяга дребни преживни животни, но не говеда и е доказано, че макар говеда да бъдат в контакт с вируса, те не развиват болестта, тоест не могат да бъдат носители или преносители на вируса и не разпространяват болестта върху други видове. Овцете са единствените естествени гостоприемници за възпроизвеждане на вируса. Поради това не съществува здравен проблем за реимпорта на говеда.

Осигуряването на храна и вода на кравите става от собственика на румънската фирма, който е дошъл в България, но това е силно ограничено, тъй като пространството в камиона е труднодостъпно и е неподходяща среда, в която животните са затворени дни наред.

Турските власти забраняват отварянето и почистването на камиона, както и изваждането на труповете от него.

Турция е уведомила турския вносител да приложи към животните една от мерките, предвидени в член 34 от Закон № 5996, известен също като "Закон за ветеринарните служби, здравето на растенията, храните и фуражите", т.е. реекспорт, карантина, специфична употреба, употреба за специфични цели, или унищожаване/убиване.

Българските органи са отказали реимпорт и транзит за връщане на животните до мястото им на произход в Румъния, макар че повторният внос в ЕС на отхвърлени животни, транспортирани от трета държава, е възможен при определени условия (Регламент (ЕС) 2017/625).

Настоящият ужас не е първият инцидент с блокирани животни на българо-турската граница.

Предишният случай е само отпреди две седмици, когато 69 бременни юници раждаха и умираха в два камиона. От 16 септември до 14 октомври на същата граница са били задържани два камиона от Германия към Турция с общо 69 бременни крави. Първите два камиона от същия внос на животни на същата фирма са допуснати непосредствено преди спрените два.

Основанието за отказ от страна на Турция животните да влязат в южната ни съседка тогава е бил, че районът на изпращане е засегнат от болестта син език, макар всички крави да са били предварително изследвани и допускането им за износ да е било разрешено и документално уредено. Пристигнало е искане от страна на Европейската комисия за връщането им в Германия, но България не е допуснала животните да влязат обратно на нейна територия, напомнят от Animal Welfare Foundation.


Какво става в двата камиона – в продължение на почти месец кравите раждат сред собствените си екскременти, 13 телета и седем крави умират, докато други се раждат между труповете на загиналите. Оцелелите животни, здрави при изпращането си от Германия за Турция, са транспортирани за извънредно клане в Одрин месец по-късно. В Турция не са валидни изискванията за зашеметяване на животното преди клане, както това е изискване за държавите от ЕС.

Този и настоящият случай не са изолирани, според Animal Welfare Foundation и Animals’ Angels, независимо, че нито в настоящата, нито в предходните ситуации животните на практика не са влезли и не са пребивавали в страна извън ЕС.

Веднъж блокирани между държавните граници, животните на практика остават на произвола на съдбата при ужасяващи условия. Когато с дни и седмици наред си затворен в камион, съдбата няма много потенциални изходи.

Практиката по оставянето на здрави животни да умрат мъчително или да бъдат извънредно умъртвени без никакво друго основание, освен бюрократични парадокси и прехвърляне на политическа и дипломатическа отговорност между намесените държави трябва незабавно да се прекрати!

Сдружение "Невидими животни" изпрати писмо до Министерството на земеделието, БАБХ и Европейската комисия, с което настоява за незабавното настаняване на кравите, затворени в камиона, на безопасно място, и при необходимост - доказването на здравния им статус чрез провеждане на необходимите изследвания. А в дългосрочен план – към попълване на очевидните законодателни празноти, водещи до нееднократно възникване на нови и нови идентични ситуации, при които се причиняват страдание, ужас и мъчителна смърт на здрави животни, включително и на новородени.

Осигуряването на хуманни и адекватни мерки за здравето и безопасността на животните при транспортни забавяния следва да бъде първостепенна грижа на компетентните органи на Европейския съюз и неговите страни-членки. При невъзможност за осигуряването на такива мерки, ЕС следва да преосмисли генерално транспортирането на животни към зони, за които е трайно доказано, че са високорискови от гледна точка на причиняване на страдание и мъчителна смърт на животните.

Фокусирани върху това какво могат да вземат от животните – а то е не само живота им като такъв, но и продължителността му и начина, по който той се заражда, случва и протича – хората не бива да забравят отговорността за разумна дължима грижа, която носят към природата и живите същества.

Вчера, на 29 октомври БАБХ съобщи за среща на заместник-министъра на земеделието и храните Деян Стратев, д-р Илиян Костов - главен ветеринарен санитарен инспектор на България, изпълнителния директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, почетния консул на Румъния в България Даниел Мазилу и румънския заместник главен ветеринарен лекар Ласло Наги.

На срещата е решено да бъдат уведомени с писмо турските ветеринарни власти, за да се осигури възможност животните да бъдат разтоварени на пункт за почивка на живи животни на ГКПП "Капъкуле", съгласно изискванията на Регламент (ЕО) 1255/97 на Съвета, което ще гарантира спазването на изискванията за хуманно отношение към животните.

В официалното становище на БАБХ се казва, че:
Република България не може да се намеси, защото става въпрос за търговски отношения между два икономически субекта, в случая между румънската фирма износител и турската фирма - получател. Освен това, съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/404 на Комисията и Делегиран регламент (ЕС) 2020/692, няма предвидена възможност животните да бъдат върнати обратно и пропуснати да преминат през територията на Република България, която е граница на ЕС. 

Никой обаче не казва кой и какво ще предприеме, за да не бъдат убити спешно в Турция и тези крави, както стана кравите от Германия.

Както в настоящия, така и в предишния случай, животните се намират на ничия земя – в буферната зона между две държавните граници, т.е. животните нито са влизали, нито са пребивавали в Турция – държава извън ЕС, което дава достатъчно основание да се действа в полза на животните. Ако някой има желание да го направи, разбира се.

Чуйте интервюто със Стефан Димитров, председател на Сдружение "Невидими животни"


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40