Безплатно кислородочеление в домашни условия – интервю в Lege Artis с проф. Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести.
Проф. Петкова е тазгодишният носител на отличието "Лекар на годината" за град Варна.
"Приемам отличието с ясното разбиране, че то е за екипа на клиниката, която ръководя, който постига добри резултати в диагностично-лечебната работа и обучението на студентите", коментира признанието гостът.
В предаването прозвучава официален отговор от страна на НЗОК на запитване, отправено от екипа на предаването, относно датата, от която ще стартира програмата за отпускане на медицински уреди за домашно кислородолечение.
Медицинските изделия, заплащани от НЗОК, ще бъдат достъпни от 1 ноември 2024 година. Те ще бъдат предписвани чрез електронни протоколи, съгласно известни изисквания на НЗОК при кислородолечение на хронична хипоксемична дихателна недостатъчност в извънболничната помощ. Електронните предписания ще бъдат отпускани от аптеки, сключили договор с НЗОК.
В "Държавен вестник" предстои да бъдат обнародвани условията и редът за изменения, отнасящи се до процедурата.
Проф. Петкова уточнява, че засега е предвидено експертни комисии в центрове към университетските бази в страната да правят оценка и подбор на пациентите, нуждаещи се от домашно кислородолечение. След този пилотен период пациентите ще бъдат проследявани от специалисти в специализираните болници за белодробно лечение, по думите на госта.
Специалистът подчертава, че пациентът и неговите близки трябва да бъдат обучени как се работи с кислороден концентратор и как се проследяват ефектите. Кислородолечението е немедикаментозно, но ако бива прилагано неправомерно, може да предизвика тежки усложнения за пациента, заявява проф. Петкова.
Пациентите, нуждаещи се от домашно кислородолечение, ще получават стационарни кислородни концентратори, но и бутилка с кислород, която ще им позволи да бъдат мобилни.
В края на разговора проф. Петкова запознава слушателите с акцентите от проведения Девети конгрес на Българското дружество по белодробни болести.
Чуйте целия разговор в звукоивя файл:
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg