Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

доц. д-р Владимир Божилов
Снимка: БНР

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито Земята, като твърда повърхност, нито като съставка на живота, е суперважна като водата, не е уникална и в този смисъл стои въпросът – уникален ли е животът на Земята?

Лично аз смятам, че е въпрос на време – и то в близките десетилетия, не повече от две десетилетия, да разберем дали в Космоса сме само ние, или животът е възникнал и на други места. Нека уточня за слушателите, че ако се открие друг живот, най-вероятно той ще бъде под формата на микроорганизми, било то на Марс или на пък на някои от ледените спътници, като например Европа, около газовия гигант Юпитер. 

Най-интересното в търсенето на този извънземен живот е опитът ни на нас, хората, чрез науката да разберем откъде произхождаме и дори смисъла на живота. Астрофизиката е науката, с която вероятно няма да дадем отговор на въпроса за смисъла на живота, но със сигурност ще отговори на въпроса – дали сме уникални. 

Много от отговорите ще ни даде и Астробиологията и ще обясни откъде е възникнал животът, как се е развил и как ще оцелее. В нашия факултет ние имаме такава магистратура – нова иновативна програма, в която, заедно с д-р Петър Евтимов, преподаваме. В нея се обединяват всички природни факултети и след две години студентите, които я завършат, ще бъдат пионерите на астробилогията у нас", заяви в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на Факултета по физика. Най-интересното , според него е именно това да се намери произходът на човечеството. 

Аз, като учен, споделя доц. Божилов, това, което правя, е търсене на екзопланети, заедно с колеги от проекта "Екзорестарт", като още веднъж уточнявам – това са планети, които са около звезда, различна от Слънцето. Ръководител на групата е д-р Трифон Трифонов – световноизвестен учен, откривател на може би над 100 екзопланети, а българската група е открила вече 17 такива, първата открита такава планета е от 1992 година. 

Целта на нашите проучвания за екзопланетите е да уточним конкретните им параметри – къде се намира, какъв е нейният път около звездата, каква е нейната орбита, на какво разстояние е от нашата планета, като почти всички открити екзопланети са в Млечния път, макар че има няколко и в далечни галактики. Важно е всеки учен да разказва за своята работа, за да разбере перспективата за себе си и своето развитие.

Целия разговор на Ани Костова с доц. Владимир Божилов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04