Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди.
Тогава разговаряхме за неговия свят и за вдъхновението. Днес, 10 години по-късно, разговаряме за будителството, за първите му учители – тези, които са му дали най-много, а и тези, от които е взел най-много. С една дума, разговаряхме за хората, оставили траен отпечатък в сърцето му.
"Не само заради темата с народните будители, ... си спомням за всички мои учители – за това каква роля са изиграли, ситуации, които съм запомнил, неща, които са ми казвали; думи, които дълги години са били хвърлени в забвение, сега започват да излизат на повърхността. Може би защото синът ми вече е на 7 години и аз започвам да се сблъсквам с нов тип отговорности и по нов начин да усещам тежестта на думите, на Словото и на посланията, които оставяме в хората около нас. Но преди това искам да кажа, че същественият будител за мен в човешкия дух е Господ. За мен това е този извор, който вън от нашата представа за нас като за хора, е единственият будител Господ Исус. От там нататък са хората – ... учителят ми по китара, баща ми, дядо ми, братята ми, моята класна ръководителка в музикалното училище в Стара Загора г-жа Стефка Минкова ... Безкрайно съм благодарен..." Какво още си казахме с Ангел Демирев – чуйте в звуковия файл.
Разговор на Цвета Николова с Ангел Демирев в "Познати и непознати"
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg