Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира текстовете, режисира и поставя спектаклите.

Самото съчетание от философия и театър вече е достатъчно интригуващо, а срещата с гимназистите и учителката им създава рядкото усещане за смисъл, вдъхновение и взаимност, които жадуваме като родители и граждани да виждаме в училищния живот на децата си.


Спектаклите по текстове на Йордан Радичков ("Януари") или по писма, речи и интервюта на известни писатели, поети, художници, философи и учени ("Безшумно вретено едно") стават повод за дискусии и споделяне на размисли и вълнения с публиката от връстници, а изявите пред родители, учители и приятели са преодоляване на собствените граници и разкриват неподозирани способности и страни от личността на младите хора.

С тази предварителна информация се озовавам по време на редовната седмична сбирка на клуб "Персефона". Искам да разбера какво мотивира младите да отделят от времето си и да постоянстват в занимание, което не се вписва в представите ни за интересите на днешните тийнейджъри. Отговора дават Мария, Ксения, Христина, Полина и Ралица.


Мисля си какъв късмет имат тези млади хора да срещнат вдъхновения учител и да получат шанс да изследват собствените си възможности извън задължителното обучение, да съпреживяват и да намират приятелства извън обичайното, което им предлага животът. Зная, че има много такива  учители, училища и клубове с дух и атмосфера и тъкмо те оставят светла следа в душите на младите. Клубът за философия и театър "Персефона" при 32 СУИЧЕ е идея и дело на учителката по философия Диляна Филипова. Питам я как стига до щастливата идея да съчетае философията с театъра, какво я кара да влага време, енергия и любов в работата с учениците и дали подобни дейности не показват какво липсва на младите в редовните училищни занимания. Чуйте отговорите в звуковия файл.

Снимки: 32 СУИЧЕ "Св. Климент Охридски"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Представянето на Декларацията за независимост пред Континенталния конгрес на 4 юли 1776 г.

Отцепването на 13-те

2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..

публикувано на 04.07.25 в 08:25
Яна Данаилова

Яна Данаилова: Конвенционалните храни предизвикват патологията в човешкото тяло

Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните".  "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..

публикувано на 03.07.25 в 18:00

Иолина Василева – Китай за начинаещи

Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..

публикувано на 03.07.25 в 13:35
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10