"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност.
Визуалните разкази използват природата като метафора, с която да се акцентира върху битките, мечтите, страховете и възгледите за света на всяка една от изобразените дами. Към този диалог на изразните средства е прибавен и звуков пейзаж, създаден от Деян Цвятков, който вместява гласовете на седемте портретувани жени. Откъслечните фрази, които ще прозвучат в пространството, са преплетени с прозрачен амбиент звук.
През образите, които зрителят ще види в изложбата, част от галерия "Харта" до 22 ноември, той ще може да прозре една проста истина – отвъд нас няма нищо, ние сме част от природата и сме цялата природа - непреодолима и хармонична.
"Това е една изложба, която е колаборация с организация "Леспектра" - организация, която се бори за правата на ЛГБТИ хората, а седемте портретувани жени ги обединява едно нещо, и то е тяхната хомосексуална ориентация. Заедно с "Леспектра" искахме да покажем същността на тези момичета, техните души, да разкрием техните вътрешни битки. Аз лично не се бях докосвала до този свят, до момента в който не започнах да работя с "Леспекта", и съм страшно благодарна, че имах възможността да се докосна, защото това е свят, изпълнен с много повече перипетии. Самите хора са нормални хора, които изпитват нормални чувства и имат нормални нужди, но заради сексуалната им ориентация всичко им се стича по много по-труден начин. Целта ни е малко да разбием клишето и да покажем многопластието на тяхната същност и идентичност", каза в "Артефир" Йохана Траянова.
Фотографиите ѝ говорят за това как договаряме границите на видимостта. Оказва се, че всеки от нас поставя граници на база разбирането си за сексуалността на човека срещу себе си и се води от предразсъдъците, които произлизат от неразбирането за същността на другия. Видимостта от своя страна настъпва в момента, в който надскочим въпросните си предразсъдъци.
"Прозирам" е покана към зрителя да се ангажира не само с визуалните аспекти на идентичността, но и с нейните емоционални, сетивни и природни измерения.
"Жената наистина може да бъде всичко, а накрая се събира само в едно, Тя както може да бъде стихия, така може да бъде и нежна любов. Може да бъде много грижовна, но и много нападателна. Тя е едни непрекъснати образи, които се сменят и които се събират накрая в едно, за да бъдат жена", допълни Йохана Траянова.
Фотографиите ѝ са проявени върху стъклени платки.
"Реших, че за да можеш да вникнеш в човека и да видиш в него по някакъв начин, да видиш това, което бушува вътре в него, ще е много красиво, ако всичките фотографии бъдат експонирани върху стъкло. Така хем гледаш във фотографията, хем виждаш през нея, хем има и една допълнителна игра със сенките, която ти допълва образа, и вече в твоята глава може да се доразвие спрямо думите, които чуваш. Става едно много красиво напластяване и разказване, което е хем от автора, хем от самия зрител. (…) Много е интимно и поетично.", обясни още Траянова.
Изобразените жени в портретите на фотографката са подбрани след отворена покана от страна на "Леспектра". Всяка една от тях е изявила желание да покаже себе си - идентичността, страховете и вълненията си.
Каква е историята на "Момичето в гръб", защо хората са забравили как да бъдат искрени и защо тайната се крие в това човек сам да съхрани свободата на своята душа – чуйте от Йохана Траянова в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg