Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

Снимка: Леспектра

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност.

Визуалните разкази използват природата като метафора, с която да се акцентира върху битките, мечтите, страховете и възгледите за света на всяка една от изобразените дами. Към този диалог на изразните средства е прибавен и звуков пейзаж, създаден от Деян Цвятков, който вместява гласовете на седемте портретувани жени. Откъслечните фрази, които ще прозвучат в пространството, са преплетени с прозрачен амбиент звук.

През образите, които зрителят ще види в изложбата, част от галерия "Харта" до 22 ноември, той ще може да прозре една проста истина – отвъд нас няма нищо, ние сме част от природата и сме цялата природа - непреодолима и хармонична.

"Това е една изложба, която е колаборация с организация "Леспектра" - организация, която се бори за правата на ЛГБТИ хората, а седемте портретувани жени ги обединява едно нещо, и то е тяхната хомосексуална ориентация. Заедно с "Леспектра" искахме да покажем същността на тези момичета, техните души, да разкрием техните вътрешни битки. Аз лично не се бях докосвала до този свят, до момента в който не започнах да работя с "Леспекта", и съм страшно благодарна, че имах възможността да се докосна, защото това е свят, изпълнен с много повече перипетии. Самите хора са нормални хора, които изпитват нормални чувства и имат нормални нужди, но заради сексуалната им ориентация всичко им се стича по много по-труден начин. Целта ни е малко да разбием клишето и да покажем многопластието на тяхната същност и идентичност", каза в "Артефир" Йохана Траянова.

Фотографиите ѝ говорят за това как договаряме границите на видимостта. Оказва се, че всеки от нас поставя граници на база разбирането си за сексуалността на човека срещу себе си и се води от предразсъдъците, които произлизат от неразбирането за същността на другия. Видимостта от своя страна настъпва в момента, в който надскочим въпросните си предразсъдъци.

"Прозирам" е покана към зрителя да се ангажира не само с визуалните аспекти на идентичността, но и с нейните емоционални, сетивни и природни измерения.

"Жената наистина може да бъде всичко, а накрая се събира само в едно, Тя както може да бъде стихия, така може да бъде и нежна любов. Може да бъде много грижовна, но и много нападателна. Тя е едни непрекъснати образи, които се сменят и които се събират накрая в едно, за да бъдат жена", допълни Йохана Траянова.

Фотографиите ѝ са проявени върху стъклени платки.

"Реших, че за да можеш да вникнеш в човека и да видиш в него по някакъв начин, да видиш това, което бушува вътре в него, ще е много красиво, ако всичките фотографии бъдат експонирани върху стъкло. Така хем гледаш във фотографията, хем виждаш през нея, хем има и една допълнителна игра със сенките, която ти допълва образа, и вече в твоята глава може да се доразвие спрямо думите, които чуваш. Става едно много красиво напластяване и разказване, което е хем от автора, хем от самия зрител. (…) Много е интимно и поетично.", обясни още Траянова.

Изобразените жени в портретите на фотографката са подбрани след отворена покана от страна на "Леспектра". Всяка една от тях е изявила желание да покаже себе си - идентичността, страховете и вълненията си.

Каква е историята на "Момичето в гръб", защо хората са забравили как да бъдат искрени и защо тайната се крие в това човек сам да съхрани свободата на своята душа – чуйте от Йохана Траянова в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алфред Фосколо (вляво) и Емил Янев

Рискувай и се надявай: Един живот в четири действия

В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

Блек метъл атака на Vokodlok и Nocturn в столичния клуб "При Черепите"

Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..

публикувано на 11.02.25 в 16:25
Доли Партън

Свалиха мюзикъл на Доли Партън в Операта в Манчестър

След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си.  Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..

публикувано на 11.02.25 в 15:51
Светлин Русев (1933-2018) – „Пейзаж с пране“, 1961

Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела

През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..

публикувано на 11.02.25 в 15:45

"Вечният град" на Живка Маринова в галерия "Астри"

Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече недалече от центъра, мястото е закътано сред стари фабрики и скоростни градски магистрали. Излъчва обаче уюта на провинциален квартал. Светлината и ароматът са особени; като че ли още ехтят гласовете на..

публикувано на 11.02.25 в 15:30