Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

Снимка: Леспектра

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност.

Визуалните разкази използват природата като метафора, с която да се акцентира върху битките, мечтите, страховете и възгледите за света на всяка една от изобразените дами. Към този диалог на изразните средства е прибавен и звуков пейзаж, създаден от Деян Цвятков, който вместява гласовете на седемте портретувани жени. Откъслечните фрази, които ще прозвучат в пространството, са преплетени с прозрачен амбиент звук.

През образите, които зрителят ще види в изложбата, част от галерия "Харта" до 22 ноември, той ще може да прозре една проста истина – отвъд нас няма нищо, ние сме част от природата и сме цялата природа - непреодолима и хармонична.

"Това е една изложба, която е колаборация с организация "Леспектра" - организация, която се бори за правата на ЛГБТИ хората, а седемте портретувани жени ги обединява едно нещо, и то е тяхната хомосексуална ориентация. Заедно с "Леспектра" искахме да покажем същността на тези момичета, техните души, да разкрием техните вътрешни битки. Аз лично не се бях докосвала до този свят, до момента в който не започнах да работя с "Леспекта", и съм страшно благодарна, че имах възможността да се докосна, защото това е свят, изпълнен с много повече перипетии. Самите хора са нормални хора, които изпитват нормални чувства и имат нормални нужди, но заради сексуалната им ориентация всичко им се стича по много по-труден начин. Целта ни е малко да разбием клишето и да покажем многопластието на тяхната същност и идентичност", каза в "Артефир" Йохана Траянова.

Фотографиите ѝ говорят за това как договаряме границите на видимостта. Оказва се, че всеки от нас поставя граници на база разбирането си за сексуалността на човека срещу себе си и се води от предразсъдъците, които произлизат от неразбирането за същността на другия. Видимостта от своя страна настъпва в момента, в който надскочим въпросните си предразсъдъци.

"Прозирам" е покана към зрителя да се ангажира не само с визуалните аспекти на идентичността, но и с нейните емоционални, сетивни и природни измерения.

"Жената наистина може да бъде всичко, а накрая се събира само в едно, Тя както може да бъде стихия, така може да бъде и нежна любов. Може да бъде много грижовна, но и много нападателна. Тя е едни непрекъснати образи, които се сменят и които се събират накрая в едно, за да бъдат жена", допълни Йохана Траянова.

Фотографиите ѝ са проявени върху стъклени платки.

"Реших, че за да можеш да вникнеш в човека и да видиш в него по някакъв начин, да видиш това, което бушува вътре в него, ще е много красиво, ако всичките фотографии бъдат експонирани върху стъкло. Така хем гледаш във фотографията, хем виждаш през нея, хем има и една допълнителна игра със сенките, която ти допълва образа, и вече в твоята глава може да се доразвие спрямо думите, които чуваш. Става едно много красиво напластяване и разказване, което е хем от автора, хем от самия зрител. (…) Много е интимно и поетично.", обясни още Траянова.

Изобразените жени в портретите на фотографката са подбрани след отворена покана от страна на "Леспектра". Всяка една от тях е изявила желание да покаже себе си - идентичността, страховете и вълненията си.

Каква е историята на "Момичето в гръб", защо хората са забравили как да бъдат искрени и защо тайната се крие в това човек сам да съхрани свободата на своята душа – чуйте от Йохана Траянова в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55

"Соломоновата Песен на песните. Отгласи" – интердисциплинарен проект в НБУ

Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..

публикувано на 25.04.25 в 11:03

Художникът Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията"

Икони с глави на насекоми и човешки тела, злато и спрей, ритуал и фетиш, вярвания и разпад – това могат да видят посетителите на столичната галерия за съвременно изкуство Doza до 14 май. "Нашият ден" представя художника Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията" – изложба с акцент върху идентичността, паметта и уязвимостта на..

публикувано на 25.04.25 в 10:21
Илко Ганев

Меценатството в България – в реалната или в пожелателната сфера?

Безсмъртните шедьоври на европейското изкуство, създадени от Леонардо да Винчи, Ботичели, Микеланджело и Донатело, се появяват в епохата на Ренесанса, когато започват и италианските проявления на меценатството. Във Флоренция на Медичите, в Рим на Борджиите, в Милано на фамилията Висконти. Ако погледнем към Франция, отново ще видим същото. Ако се върнем..

публикувано на 25.04.25 в 09:10