Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

Изкуственият интелект и високопроизводителните технологии: акценти от "Берлинска седмица на науката"

| обновено на 08.11.24 в 10:03 | Репортаж
10
Снимка: Ася Чанева

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните дискусионни теми.

Събитието стартира официално още на 1 ноември, но кулминацията му започна с 15-ото издание на срещата на върха за наука "Падащи стени", което продължава три дни и включва над 65 лекции, работилници и други събития. В рамките на това издание участват повече от 500 лектори от различни сфери на науката и технологиите. Чанева подчерта значимостта на Берлин като научен център в Германия, където функционират близо 30 университета, подкрепящи съвременните научни изследвания.


Първата голяма дискусия за деня се проведе в 10:00 часа и бе посветена на темата "Изхранването на света до 2050 г.". Учени от различни дисциплини се обединиха, за да обсъдят предизвикателствата пред продоволствената сигурност в световен мащаб, особено в условията на климатични промени. Събитието акцентира върху връзката между селското стопанство и новите технологии, като основна цел е да се идентифицират начини за създаване на устойчиви и издръжливи аграрни системи. Специалистите обсъдиха стратегии за трансформиране на този сектор, които биха могли да допринесат за осигуряване на глобалните хранителни доставки до 2050 г.

Друга значима тема, разглеждана в рамките на събитието, бе свързана с ролята на изкуствения интелект (ИИ) и високопроизводителните компютри. В дискусиите бе отбелязано, че Европа се подготвя да пусне в експлоатация първия си високопроизводителен компютър през следващата година – събитие, което ще открие нови хоризонти за технологични иновации и научни изследвания.


Сред останалите важни въпроси, които ще бъдат повдигнати днес, е пътят на Европа към напредъка в областта на технологиите, включително иновации във възобновяемите енергийни източници и развитието на устойчива химия. Бяха обсъдени и алтернативи на опитите с животни, което представлява значима тема в контекста на етичните и научните стандарти.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Ася Чанева, Falling Walls Science Summit 2024


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55