Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Празен град" – когато трябва да убиеш брат си, за да продължиш да живееш

Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на младия режисьор Ахмет Исмаил по пиесата на съвременния драматург Деян Дуковски от Република Северна Македония. Преводът на текста е на Татяна Йолинска.

Пиесата, писана през 2007 година, разглежда последните няколко часа от живота на двама братя, озовали се на срещуположни страни по време на Югославските войни през 90-те години на миналия век.


"Аз още от трети курс в НАТФИЗ се срещнах с текстовете на Деян Дуковски и това ми остана като нещо, което искам да направя, но просто не бях готов за това. Причината да поставя пиесата точно сега, са всичките тези военни действия, които се случват навсякъде. И те се случват, малко или много, между братя – това, което се случва в Русия и Украйна, което се случва в Израел... Затова мисля, че сега е моментът тази пиеса да се направи.

Спектакълът е изграден около идеята за това, че трябва да убиеш брат си, за да продължиш да живееш. Това е водещото в цялата пиеса – то виси над тях като буреносен облак и само чака момента с първата светкавица, за да завали", сподели преди премиерата Ахмет Исмаил.

В представлението участват актьорите Виктор Младенов и Георги Караиванов, които пресъздават напрежението и сложността на взаимоотношенията между двамата братя, чийто живот е разкъсан от войната.

Сценографията е на Доменика Тодорова, композитор - Преслава Божидарова.

Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата. 

Премиерните представления на "Празен град" са на 13 и 14 ноември.

Ахмет Исмаил, който отскоро е и технически директор в екипа на Yalta Art Room, разказа в "Артефир" и за започналата DMS кампания в подкрепа на най-младия професионален театър в София.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Желаещите да се включат в кампанията могат да направят дарение на кратък номер 17 777 с текст DMS ART.

Снимки: Димитър Крумов, Виктор Младенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13