Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещи с лицата на Дона Стоянова

13
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

Изложбата "Лица" на Дона Стоянова, подредена в зала "София" на Столична библиотека, представя 11 скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи, някои от които авторката е работила повече от три години. Повечето от творбите са създадени по време на пандемията. В този труден период се раждат "лицата" на Дона. Ето какво казва за тях: "Може би, защото живеехме толкова откъснати един от друг, всички лица ми се виждаха по-ярки и необикновени . Беше наистина наложително за мен да си измислям хора и аз си ги измислях. Дойде време да пусна тези образи, които изпълват ателието ми, "на свобода". Това е и мотото на моята изложба."


Интересите на Дона Стоянова са насочени в полето на традиционната скулптура и материали като керамика, метал, камък. Папиемашето е техника която я привлича с топлотата на хартията, позволявайки свобода при работа и възможност за най-различни експерименти. Както за праисторическия човек глината е била материал и средство за реализиране на неговия творчески потенциал и съзидателна сила, така и сега тя е материал за въплъщение и средство за вдъхновение за художничката. За нея глината е изключително "послушен" и същевременно своенравен материал "човек трябва да си даде време да познае материала, да го обикне, да го опитоми".

Творчеството ѝ е отражение на емоционални полети и лутания, търсене на себе си и "взиране" в лица, зад които се крият приятели, или образи от древното минало, от статуетка в музея до обикновени минувачи и характерни типажи на хора от града, на които авторката дава от своята чувствителност.

Изложбата "Лица" може да бъде разгледана до 18 ноември в зала "София" на Столична библиотека.

С Дона Стоянова в "Артефир" разговаря Димитрина Кюркчиева.


Дона Стоянова е родена в Добрич, в семейството на художници и музиканти. През 2002 г. постъпва в ателието по скулптора на проф. Ангел Станев в Художествената академия в София. Завършва магистратура през 2008, след което прави дисертация към катедра "Скулптура", защитена през 2013 г. Преподава в катедрата в продължение на 11 г.

Нейни творби притежават Художествена галерия "Илия Бешков" - Плевен, Художествена галерия - Силистра. Творби от авторката са представени и в постоянната експозиция на галерията в Добрич, както и в частни колекции. Участвала е в редица общи и самостоятелни изложби. Сред отличията ѝ са Първа награда за скулптурен портрет на Йордан Парушев, Добрич (2013), награда на Съюза на колекционерите в България (2017), Втора награда от национален младежки конкурс" Приказка за стълбата", организиран от фондация "Кирил и Методий" (2009), Творческа резиденция и открито студио в базата на СБХ, Сите дес арт, Париж (2018) и др.

Снимки: Антонио Георгиев-Хаджихристов, Столична библиотека
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30