Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броени дни до концерта на "Молец" в "Арена София"

В света на старите пушки те са младите лъвчета. Модерни, идейни, комбинативни, атрактивни и музикални – затова и хитови. Надупчили – направо прояли, с микс от актуален трап, поп и класен ритъм-ен-блус скимтящата кашлица в непроветрения вестибюл на клишетата за глупав бийт и нищо друго. Кристиян Макаров и Юли Славчев. "Молец". Двамата отвяха конкуренцията в надпреварата за миналогодишните награди на БГ радио и получиха призове в категориите "БГ Текст", "БГ Дебют" и "БГ Видеоклип" за песента им "7 дни". Молците се оказаха фаворити сред гласувалите над 35 хиляди души за забележителни артисти на родната музикална сцена от всички стилове.

Турнето на тандема премина с напълно разпродадени концерти в Пловдив, Варна и Велико Търново, а предстои да завърши с най-амбициозния спектакъл на дуото в "Арена София" този четвъртък. Шоуто, което предизвика такъв интерес и покачи адреналина на феновете – за добро или не, е под надслова "Молец – Последното – 21.11". Както се оказа, последно не означава финално, а просто заключителна изява от обиколката.

Момчетата са царе да разгъват пространството с някоя и друга недомлъвка. То и името им такова – хем молец, ама и от идеята, че словото "молец" означава и "молещ се човек", което насочва и към споделената вяра на двамата членове, които тази година пяха още в Берлин, Виена и Лондон. 

Сред акцентите в репертоара на заключителния концерт, освен утвърдените през последните три години хитове в нови аранжименти, са няколко неиздавани песни, сред които и "Вятъра". Реализирана в сътрудничество със знаменития хор "Мистерията на българските гласове" с композитор Георги Андреев, тя съчетава модерно звучене с родни фолклорни мотиви. Според огласеното композицията ще бъде изпълнена за първи и за последен път само в афиша на това събитие. Клипът към парчето се радва на огромна популярност и допълва изживяването с няколко микросюжета, разиграни като съвременни басни.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният музикален театър с нов прочит на "Криворазбраната цивилизация"

Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..

публикувано на 18.11.24 в 08:05

Стара Загора отново кани на Фестивал всички почитатели на операта и балета

Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..

публикувано на 17.11.24 в 09:05

Бароковата опера "Орландо" от Хендел представена в Мадрид

Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..

публикувано на 16.11.24 в 07:55

"Орландо", опера сериа в три действия от Георг Фридрих Хендел

Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..

публикувано на 15.11.24 в 18:18

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 ноември 2024 г.

16 ноември Изпълнения на ансамбъл Flor Galante в състав: Лена Радеман (виола), Хосе Мануел Куадрадо Санчес (обой), Мартин Янцер (виола да гамба) и Ирене Гонсалес Ролдан (клавесин). 3.00 часа – Йохан Готлиб Янич (1708-ок.1763), Камерна соната в До, CSWV Anh:4. Изпълнява ансамбъл Flor Galante, Базел. 3.13 часа – Франц Бенда (1709-1786), Соната в до минор..

публикувано на 15.11.24 в 10:44