Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броени дни до концерта на "Молец" в "Арена София"

В света на старите пушки те са младите лъвчета. Модерни, идейни, комбинативни, атрактивни и музикални – затова и хитови. Надупчили – направо прояли, с микс от актуален трап, поп и класен ритъм-ен-блус скимтящата кашлица в непроветрения вестибюл на клишетата за глупав бийт и нищо друго. Кристиян Макаров и Юли Славчев. "Молец". Двамата отвяха конкуренцията в надпреварата за миналогодишните награди на БГ радио и получиха призове в категориите "БГ Текст", "БГ Дебют" и "БГ Видеоклип" за песента им "7 дни". Молците се оказаха фаворити сред гласувалите над 35 хиляди души за забележителни артисти на родната музикална сцена от всички стилове.

Турнето на тандема премина с напълно разпродадени концерти в Пловдив, Варна и Велико Търново, а предстои да завърши с най-амбициозния спектакъл на дуото в "Арена София" този четвъртък. Шоуто, което предизвика такъв интерес и покачи адреналина на феновете – за добро или не, е под надслова "Молец – Последното – 21.11". Както се оказа, последно не означава финално, а просто заключителна изява от обиколката.

Момчетата са царе да разгъват пространството с някоя и друга недомлъвка. То и името им такова – хем молец, ама и от идеята, че словото "молец" означава и "молещ се човек", което насочва и към споделената вяра на двамата членове, които тази година пяха още в Берлин, Виена и Лондон. 

Сред акцентите в репертоара на заключителния концерт, освен утвърдените през последните три години хитове в нови аранжименти, са няколко неиздавани песни, сред които и "Вятъра". Реализирана в сътрудничество със знаменития хор "Мистерията на българските гласове" с композитор Георги Андреев, тя съчетава модерно звучене с родни фолклорни мотиви. Според огласеното композицията ще бъде изпълнена за първи и за последен път само в афиша на това събитие. Клипът към парчето се радва на огромна популярност и допълва изживяването с няколко микросюжета, разиграни като съвременни басни.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20