Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора, събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България .
Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов, създател на платформата "Свръхчовекът", която разказва вдъхновяващи истории.
"Качествената промяна започва от един човек. Всяка пролет започва с първата птичка – в образованието е идентично", вярва Ненов, за когото технологиите не са заплаха, а средство нечие вдъхновение да достигне до повече хора.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
STEM кабинети, природо-математически науки, информационни технологии, роботика – това са понятията, които обикновено засягаме, когато говорим за бъдещето на образованието.
Как добрата езикова култура намират място в идеята за качествено образование в предаването говорим с Павлина Върбанова от платформата "Как се пише".
В рамките на конференцията "Училище за бъдеще" Върбанова ще изнесе лекция на тема баланс между свободата и правилата в езика.
Върбанова иска да обърне внимание на хилядите възможности, които ни дава езикът да общуваме свободно помежду си, а не толкова на вторачването в правилата и грешките.
"Това втрещяване, вторачване в правилата ни пречи да използваме пълноценно езика с всички негови възможности. Високата езикова подготовка не означава само да не допускаш грешки. Означава да разполагаш със сравнително богат речник, да можеш добре да излагаш своите мисли, да убеждаваш аудиторията в своята позиция и гъвкаво да използваш езика в конкретна речева ситуация", казва Върбанова.
По думите на експерта виртуалната комуникация подклажда нашето нежелание да се съобразяваме със събеседника.
В метода, по който се преподава български език в училищата, Върбанова би въвела коренни промени.
"Езикът е система от правила – усвоете ги", казва сегашната образователна система на децата.
Вместо това Върбанова заявява: "Езикът е възможности – използвайте ги!"
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg