"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във времена на тотален дефицит на умения."
Резултатът е разнообразна на почерци експозиция в една от залите на СБХ, обединена от разбирането за рисунка на различните творци. На влизане в изложбата могат да се прочетат техните думи. Ето какво е рисунката за част от тях:
Ивайло Мирчев: "Рисунката е азбуката на художника."
Николай Майсторов: "Рисунката е душата на художника. Тя е онзи вроден Божествен отпечатък – енергиен баланс между Битието и Отвъдното Небе."
Емил Попов: "Рисунката – РАЖДАНЕ."
Елена Панайотова: "Рисунката си е съвсем особено нещо като преживяване. Абе ръчната работа си е голяма работа. Завинаги."
Моника Попова: "Рисунката за мен е единственото нещо, което искам да взема от този свят, когато премина границата, са бели листа и тънкописец!"
Алла Георгиева: "В рисунката не можеш да лъжеш и да криеш истини, тя е разголваща, като рентген и неизбежно показва всичко скрито."
Атанас Атанасов: "РИСУНКАТА – начин на живот!"
Стефан Лютаков: "Рисунката е единственият ключ към истината на художника и за художника, автобиографичен роман с формата на хайку."
Станислав Памукчиев: "В рисунката истината трябва да превъзмогне факта...! (по Бешков)"
Ясен Гюзелев: "Рисунката се прави с най-простите материали, затова тя е най-непосредствената медия между мисълта на автора, неговата ръка и изобразителната повърхност."
Явора Петрова: "За мен рисунката е като фадо. История, изпята от един човек само с глас, без оркестър."
Изложбата беше открита от Любен Генов и Явора Петрова и може да се види до 5 декември в зала 1C на СБХ "Шипка" 6.
Чуйте Любен Генов и Явора Петрова.
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg