Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисунка. Майстори

16
Снимка: Ани Петрова

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във времена на тотален дефицит на умения."

Резултатът е разнообразна на почерци експозиция в една от залите на СБХ, обединена от разбирането за рисунка на различните творци. На влизане в изложбата могат да се прочетат техните думи. Ето какво е рисунката за част от тях:

Ивайло Мирчев: "Рисунката е азбуката на художника."

Николай Майсторов: "Рисунката е душата на художника. Тя е онзи вроден Божествен отпечатък –  енергиен баланс между Битието и Отвъдното Небе."

Емил Попов: "Рисунката – РАЖДАНЕ."

Елена Панайотова: "Рисунката си е съвсем особено нещо като преживяване. Абе ръчната работа си е голяма работа. Завинаги."

Моника Попова: "Рисунката за мен е единственото нещо, което искам да взема от този свят, когато премина границата, са бели листа и тънкописец!"

Алла Георгиева: "В рисунката не можеш да лъжеш и да криеш истини, тя е разголваща, като рентген и неизбежно показва всичко скрито."

Атанас Атанасов: "РИСУНКАТА – начин на живот!"

Стефан Лютаков: "Рисунката е единственият ключ към истината на художника и за художника, автобиографичен роман с формата на хайку."

Станислав Памукчиев: "В рисунката истината трябва да превъзмогне факта...! (по Бешков)"

Ясен Гюзелев: "Рисунката се прави с най-простите материали, затова тя е най-непосредствената медия между мисълта на автора, неговата ръка и изобразителната повърхност."

Явора Петрова: "За мен рисунката е като фадо. История, изпята от един човек само с глас, без оркестър."

Изложбата беше открита от Любен Генов и Явора Петрова и може да се види до 5 декември в зала 1C на СБХ "Шипка" 6.

Чуйте Любен Генов и Явора Петрова.

Снимки – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27
Марио Варгас Льоса

Преводачката Емилия Юлзари за Марио Варгас Льоса

Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...

публикувано на 18.04.25 в 15:09

Българска следа в латвийския сериал "Съветски дънки"

Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..

публикувано на 18.04.25 в 13:05