Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мовембър, или мъже за пример

Акад. Чавдар Славов
Снимка: Кирил Чобанов

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но и на семейството и обществото като цяло.

Кои са явните и скритите сигнали, които ни насочват към уролог, какви са особеностите на женското и на мъжкото урологично здраве? – попитахме нашия гост? Акад. Славов коментира основните смущения при проблеми с простатната жлеза, както и познатите и утвърдени методи за изследване и диагностика. Той наблегна на един уникален и много ефективен метод на лечение, т.нар. брахитерапия, който се прилага в България и по-специално в Клиниката по урология и андрология на болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", която до скоро бе оглавявана от самия акад. Славов – известен и уважаван уролог.

Създаването на това средище на мъжко здраве до голяма степен се дължи именно на акад. Чавдар Славов – като идея, замисъл, реализация и медицинска целесъобразност. С помощта на колеги с европейски опит бяха извършени първите процедури по прилагането на брахитерапия и от години този метод е утвърдена практика.

В анализа на специалиста бяха засегнати и други проблеми и терапевтични практики: лечението на уголемената простата (ДПХ), инконтиненцията, хирургичните техники при рак на простатата.

"За да бъдеш добър уролог, преди всичко трябва да си добър лекар и човек, важно е да владееш до съвършенство и хирургията. Това гарантира успеха на всеки един специалист и спокойствието на неговите пациенти" – подчерта акад. Чавдар Славов.

В общия и обобщен разговор, свързан с болестите на простатата, обхванахме всички аспекти: симптоми, диагностика, лечение, начин и качество на живот. Но се прокрадна и един сенчест сюжет – за приемствеността, уважението към по-възрастните лекари, ръководители и преподаватели. С болка в гласа акад. Славов съобщи, че повече не може да бъде намерен в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", защото е освободен, тоест не е спечелил конкурса за началник на клиниката, няма да работи и като уролог. Огромна загуба за хилядите пациенти, на които е помогнал и за онези, които тепърва ще се нуждаят от квалитетен специалист. Но вероятно ще могат да го намерят на друго място, в нова болница.

Жалкото е, че това вече не е личен проблем, а се превръща в тенденция на българското здравеопазване. Помним други "конкурси" –в "Пирогов" за началник на Клиниката по детска хирургия, и още десетки, които изкривяват представите ни за справедливост.

Впрочем, за да затворим страницата, освободени са и колеги на акад. Чавдар Славов – един от най-добрите ортопеди и травматолози проф. Пламен Кинов, както и доц. Виктория Жекова...

Но животът продължава и в него ще спечелят (би трябвало да спечелят) истинските мъже и достойните лекари!?


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27