Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар. Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова самоличност".
За дигиталния портфейл и за цифровата самоличност в ЕС – проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при БСК, консултант на предаването "Законът и Темида", разказва повече:
"Цифровата самоличност е дигиталното представяне на един гражданин или юридическо лице – например чрез името или някакъв уникален идентификационен номер, биометрични данни и др. Самият електронен портфейл включва различни документи в цифрова форма, които му позволяват да ги съхранява и управлява по един сигурен начин.
Цифровите портфейли, съгласно този регламент, ще бъдат мобилна апликация на мобилните устройства и по този начин цифровият портфейл за дигитална самоличност ще бъде изцяло мобилен и лесен за използване."
Няколко особености на европейския дигитален портфейл
"На първо място, ще има различни национални дигитални портфейли за цифрова самоличност – няма да бъде един общ за целия Европейски съюз. Всяка държава членка следва да изработи и нотифицира съответната схема до ЕК, ако отговаря на зададените условия и технически изисквания в този регламент. ЕК трябва съответно да приеме редица делегирани актове във връзка със стандартите и техническите изисквания, на които трябва да отговарят дигиталните портфейли, за да се осигури оперативната вместимост на ниво ЕС и за да се осигури взаимно признаване на тези средства от всяка държава членка.
Други особености – този портфейл може да се използва както в онлайн среда, така и във физическа среда, като самата ЕК посочва примери за използване на този електронен документ...
Важно е да се подчертае, че електронният портфейл ще бъде безплатен за гражданите на ЕС. В същото време тези субекти, който използват портфейла, граждани и юридически лица, ще имат достъп до Регистър с всички извършени трансакции, т.е. е въведен принцип на контрол над използваните данни. Данните трябва да се използват само за целта, за която са предоставени, така че да не се стигне до злоупотреба и недобросъвестно използване. Набляга се много на този аспект да има адекватна защита на тези чувствителни данни."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – Pxabayi
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg